Przejdź do treści
Plastyka powiek

Blefaroplastyka - Plastyka powiek

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek jest zabiegiem likwidującym pojawiające się oznaki starzenia. Wraz z wiekiem mięśnie tracą swoją siłę, a skóra staje się mniej elastyczna. Te zjawiska prowadzą do pojawienia się fałdów pomarszczonej, opadającej skóry w okolicach oczu. Plastyka powiek górnych i dolnych polega na usunięciu nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej i zszyciu. Zabieg wykonujemy z użyciem lasera CO2, co poprawia precyzję zarówno cięcia, jak i koagulacji krwawień.

Zabieg pozwala na likwidację zwisającego fałdu skóry powiek górnych tzw. „zmęczony wygląd” oraz fałdu skóry powiek dolnych tzw. „worki pod oczami” dodatkowo wygładza i usuwa zmarszczki oraz sprawia, że oczy wydają się większe, a twarz wygląda młodziej.

Blefaroplastyka nie unosi brwi. Dlatego często łączymy ją np. z założeniem nici APTOS dla podniesienia brwi, lub wykonujemy plastykę brwi, przez wycięcie poziomego pasma skóry nad brwiami i ponownego zszycia, co podnosi położenie brwi.

Często łączymy zabieg plastyki powiek z wykonaniem złuszczania skóry twarzy laserem frakcjonującym, przeszczepem tłuszczu w ubytki wypełnienia twarzy lub w całą tkankę podskórną twarzy , dla poprawienia jej ukrwienia, kolorytu, odmłodzenia.

Zabieg

Blefaroplastykę wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, lub ogólnym dożylnym i miejscowym. Nadmiar tkanek usuwany jest laserem CO2 w miejscach naturalnych bruzd powiek, dzięki temu blizny są prawie niewidoczne. Rekonwalescencja trwa od jednego do dwóch tygodni. W tym okresie może pojawić się lekki ból, pieczenie, świąd oczu. Występuje również obrzęk i zasinienie. Szwy zdejmowane są najczęściej po kilku dniach, wszystkie dolegliwości ustępują do 14 dni po zabiegu. Ważne aby zwłaszcza w pierwszych dniach nie doprowadzać do wzrostu ciśnienia w okolicach głowy przez jej pochylanie, należy unikać wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężarów, w tym czasie zalecany jest odpoczynek i pozostanie w domu, zimne okłady na powieki.

Konsultacja kontrolna około7, 14, 30 dni po zabiegu.

Wymagania

Wymagana jest konsultacja chirurgiczna przed zabiegiem, celem oceny stanu ogólnego i miejscowego pacjenta, wyjaśnienie przebiegu zabiegu i rekonwalescencji. Wymagane są:

  • dobry ogólny stan zdrowia
  • prawidłowe wyniki badania krwi
  • brak schorzeń zapalnych
  • odstawienie leków przeciwzakrzepowych, Aspiryny, niesterydowych leków przeciwzapalnych
  • uregulowana cukrzyca
  • brak stanów zapalnych, opryszczki

Powikłania

Każda operacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wymagających interwencji chirurgicznej lub wdrożenia leczenia zachowawczego. Ryzyko wystąpienia powikłań w zabiegach plastyki powiek jest niewielkie. Do możliwych powikłań należy wystąpienie krwiaka, rozejście się rany, infekcja, martwica brzegów rany, asymetria czy też nadmierne bliznowacenie, ziarniniaki. Pacjent powinien informować natychmiast o nieprawidłowym przebiegu gojenia, stosować się do zaleceń zgłaszać na konsultacje pozabiegowe w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań.

Efekty

Efekty plastyki powiek utrzymują się od kilku do kilkunastu lat.