Przejdź do treści
Plastyka powiek

Blefaroplastyka – Plastyka powiek górnych i dolnych

Z wiekiem mięśnie tracą swoją siłę, a skóra staje się mniej elastyczna. To sprawia, że wokół oczu pojawiają się opadające fałdy skóry. Twarz wygląda na starszą i zmęczoną, oczy wydają się mniejsze, są widoczne zmarszczki. 

Jest to nie tylko problem estetyczny. Opadająca skóra i słabe mięśnie powiek mogą też powodować ograniczenie pola widzenia i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Blefaroplastyka to zabieg, który likwiduje pojawiające się oznaki starzenia okolicy oczu i związane z nimi niedogodności. Polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z powiek dolnych i górnych.

 

Efekty - Przed zabiegiem - Zabieg - Po zabiegu - Powikłania - Wskazania

 

Korekta powiek przywraca młody wygląd, pomaga zlikwidować charakterystyczne zmarszczki i poprawia zdolność widzenia.

W Centrum Estetyki Ciała do zabiegów plastyki powiek stosujemy laser CO2, który zwiększa precyzję cięcia, pomaga zmniejszać krwawienia i przyspiesza rekonwalescencję.

Efekty

Zabieg pozwala na likwidację zwisającego fałdu skóry powiek górnych tzw. „zmęczony wygląd” oraz fałdu skóry powiek dolnych powodującego tzw. „worki pod oczami”. Wygładza i usuwa zmarszczki oraz sprawia, że oczy wydają się większe, a twarz wygląda młodziej.

Usunięcie nadmiaru skóry powiek daje nie tylko pozytywne efekty wizualne.

W przypadku osób, u których słabe mięśnie i wiotka skóra powodują problemy ze wzrokiem, zabieg blefaroplastyki laserowej poszerza pole widzenia, usprawnia pracę powiek oraz wpływa pozytywnie na cofanie się wad wzroku.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska. W czasie wizyty chirurg ocenia ogólny stan pacjenta i przeprowadza kwalifikację do zabiegu. Informuje również pacjenta o przebiegu operacji, procedurach i zaleceniach.

Lekarz może zlecić również badania krwi i dodatkowe badania okulistyczne.

Wymagania

 • dobry ogólny stan zdrowia;
 • prawidłowe wyniki badania krwi;
 • brak schorzeń zapalnych;
 • odstawienie leków przeciwzakrzepowych, aspiryny, niesterydowych leków przeciwzapalnych;
 • uregulowana cukrzyca;
 • brak stanów zapalnych, opryszczki.

Blefaroplastyka laserowa – Zabieg

W klasycznej metodzie zabieg plastyki powiek rozpoczyna się nacięciem skóry powieki dolnej lub górnej. Następnie usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry. Całość kończy się założeniem szwów.

W Centrum Estetyki Ciała plastykę powiek przeprowadzamy z wykorzystaniem lasera.

Laserową korektę powiek wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym dożylnym i miejscowym.

Po podaniu znieczulenia usuwamy nadmiar tkanek laserem CO2 w miejscach naturalnych bruzd powiek, dzięki temu blizny są prawie niewidoczne. Na koniec zakładamy szwy.

Cały zabieg trwa ok. 45-60 minut.

Dodatkowe zabiegi

Blefaroplastyka nie unosi brwi. Dlatego często łączymy ją np. z założeniem nici liftingujących APTOS dla podniesienia brwi lub wykonujemy plastykę brwi, przez wycięcie poziomego pasma skóry nad brwiami i ponownego zszycia, co podnosi położenie brwi.

Często łączymy zabieg plastyki powiek z wykonaniem złuszczania skóry twarzy laserem frakcjonującym, przeszczepem tłuszczu w ubytki wypełnienia twarzy lub w całą tkankę podskórną twarzy, dla poprawienia jej ukrwienia, kolorytu, odmłodzenia.

Po zabiegu

Rekonwalescencja trwa od jednego do dwóch tygodni. W tym okresie może pojawić się lekki ból, pieczenie, świąd oczu. Występuje również obrzęk i zasinienie.

Szwy zdejmowane są najczęściej po kilku dniach, wszystkie dolegliwości ustępują do 14 dni po zabiegu.

Ważne, aby zwłaszcza w pierwszych dniach nie doprowadzać do wzrostu ciśnienia w okolicach głowy przez jej pochylanie, należy unikać wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężarów, w tym czasie zalecany jest odpoczynek i pozostanie w domu, zimne okłady na powieki.

Konsultacja kontrolna: około 7, 14, 30 dnia po zabiegu.

Powikłania

Każda operacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wymagających interwencji chirurgicznej lub wdrożenia leczenia zachowawczego. Ryzyko wystąpienia powikłań w zabiegach plastyki powiek jest niewielkie. 

Do możliwych powikłań należy:

 • wystąpienie krwiaka,
 • rozejście się rany,
 • infekcja,
 • martwica brzegów rany,
 • asymetria czy też nadmierne bliznowacenie,
 • ziarniniaki.

Pacjent powinien informować natychmiast o nieprawidłowym przebiegu gojenia, stosować się do zaleceń zgłaszać na konsultacje pozabiegowe w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań.

Wskazania

Plastyka powiek polecana jest pacjentom, którzy chcą odmłodzić okolice oczu, usunąć zmarszczki i defekty takie jak „zmęczony wygląd”, „worki pod oczami”, czy „dolinę łez”.

Z zabiegu korekty powiek mogą również skorzystać osoby, które cierpią na niewydolność mięśni powiek, odczuwające bóle i ciężkość powiek spowodowane gorszą kondycją tkanek.