Przejdź do treści
Nieestetyczna brodawka na twarzy

Co zrobić z nieestetyczną brodawką na twarzy?

Chociaż powszechnie mówi się, aby nie oceniać książki po okładce, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz wygląd ma znaczenie. O ile niedoskonałości ciała można ukryć pod dobrze dopasowanym ubraniem, o tyle znamiona na twarzy są widoczne na pierwszy rzut oka. Przez sporej wielkości pieprzyk na policzku czy brodawkę na nosie wiele osób boryka się z kompleksami przez całe życie. Na szczęście w dzisiejszych czasach nieestetyczne znamiona nie są już problemem.

Uroda a zdrowie

Laserowe usuwanie znamion i inne zabiegi oferowane w gabinetach urody pozwalają na pozbycie się problemu podczas jednej wizyty. Jednak przed zabiegiem znamię musi być dokładnie przebadane przez lekarza dermatologa. Czasami niezbędne jest pobranie próbki naskórka, by upewnić się, że pieprzyk nie jest zmianą nowotworową. Dopiero wtedy, gdy lekarz wie, że ma do czynienia ze zwykłą niedoskonałością skóry, może zapisać pacjenta na zabieg związany z jej usunięciem. Po usunięciu znamienia czasami po laserze zostaje mała, ledwo widoczna blizna. Jednak jest ona przeważnie niezauważalna.

Tylko laser?

Metod usuwania znamion jest wiele, można to zrobić nie tylko przy pomocy lasera. Powszechne jest stosowanie krioterapii, CO2, a także zwykłego skalpela. Metodę dobiera lekarz, w zależności od przypadku konkretnego pacjenta.

Usunięcie znamienia nie wymaga całkowitej narkozy, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu należy uważać na operowane miejsce. Skóry oczywiście nie wolno naciągać. Pacjent przez jakiś czas może mieć nałożone szwy lub opatrunek, a w razie potrzeby przyjmować leki przeciwbólowe. Ważne jest to, by zachować higienę i nadmiernie nie moczyć opatrunku.

Po zabiegach tego typu, zwłaszcza laserowych, pacjent powinien również unikać opalania się co najmniej przez 6 miesięcy. Rana może goić się nawet kilkanaście dni i pierwotnie być zaczerwieniona, jednak wraz z upływem czasu blizna zacznie blaknąć i stawać się coraz mniej widoczna.