Przejdź do treści
Znamiona na skórze

Jak pozbyć się problemu znamion na skórze

Znamiona to nieatrakcyjne wizualnie zmiany skórne o charakterze wrodzonym. U niektórych pojawiają się już przy urodzeniu, częściej jednak ma to miejsce dopiero w późniejszych okresach życia. Choć z reguły są niegroźne dla zdrowia, to już w przypadku znamion barwnikowych może dojść do rozwinięcia się czerniaka złośliwego - groźnej choroby nowotworowej. Rozwiązaniem dla osób zainteresowanych usuwaniem znamion jest zabieg dermatochirurgii przeprowadzany w klinice Centrum Estetyki Ciała w Katowicach.

 


Spis treści

  1. Rodzaje znamion
  2. Usuwanie znamion
  3. Jak przebiega zabieg usunięcia znamion?

 

Rodzaje znamion

Znamiona to nie tyle brązowe zmiany barwnikowe, ile rodzaj guza powstałego wskutek nadmiernego rozrostu komórek. Guzy te mogą powstawać z:

  • melanocytów,
  • komórek naskórka (brodawki i znamiona naskórkowe),
  • naczyń (znamię naczyniowe),
  • gruczołu łojowego
  • lub gruczołu potowego.

W przeciwieństwie do czerniaka guzy te są z reguły niegroźne dla zdrowia. Osoby czujące się niekomfortowo z niedoskonałościami skórnymi, mogą zdecydować się na likwidację znamion w naszej klinice w Katowicach.

Z powodu ryzyka związanego z rozwojem czerniaka złośliwego osobom, u których występują znamiona barwnikowe, zaleca się regularne wizyty u lekarza specjalisty lub chociaż samokontrolę. Powodem do zaniepokojenia powinny być również wszelkie niedoskonałości skórne pojawiające się na skórze uprzednio zdrowej. Czerniak na początku jest koloru jasnobrązowego, jednak z upływem czasu ciemnieje, a w jego obrębie pojawiają się zgrubienia.

Znamiona, które kwalifikują się do eliminacji chirurgicznej, są to tzw. znamiona atypowe (dysplatyczne). Problem ten dotyka aż 2-8 procent ludzi rasy białej, a powstaje najczęściej w okresie dojrzewania lub później. Nie zawsze jest możliwe jednoznaczne określenie, czy znamię jest groźne dla zdrowia, czy nie. W takich wypadkach najbezpieczniejszym wyjściem jest chirurgiczne ich usunięcie.

Usuwanie znamion

Znamiona atypowe kwalifikują się do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Część osób nie decyduje się na zabieg z obawy przed przyspieszeniem rozwoju czerniaka, jednak w gruncie rzeczy jest wręcz przeciwnie. Groźne dla zdrowia jest właśnie zaniechanie likwidacji znamiona, przez co czerniak może dalej się rozwijać. Aby przeprowadzić zabieg usunięcia zmiany skórnej, należy pacjenta najpierw zbadać wzrokowo i palpacyjnie, czasem również dermatoskopowo.

Jak wygląda zabieg usuwania znamion w naszej klinice w Katowicach?

Po konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz przygotuje Cię do zabiegu oraz wyjaśni dalsze postępowanie, pacjent jest znieczulany miejscowo. W rzadkich przypadkach konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych - np. u dzieci lub w szczególnie niewygodnych miejscach (jak powieka, ucho czy okolice intymne).

Zabieg jest bezbolesny i trwa około 20-30 minut, jednak w przeciągu 3-14 dni konieczna jest kolejna wizyta, aby zdjąć założone szwy i opatrunek.

Dla większego komfortu naszych pacjentów zalecamy przyjmowanie środków przeciwbólowych w najbliższych dniach po zabiegu. Lekarz przedstawi Ci również zalecenia dotyczące postępowania ze skórą w miejscu zabiegowym.

W klinice Centrum Estetyki Ciała w Katowicach oferujemy zabieg usunięcia znamion za pomocą skalpela, lasera, CO2 lub krioterapii. Naszym pacjentom gwarantujemy pełen komfort podczas zabiegu oraz profesjonalną opiekę medyczną.

Jeśli chcesz pozbyć się uciążliwych niedoskonałości skóry, skontaktuj się z nami osobiście, telefonicznie (+48 32 782 07 02) lub też wypełnij formularz kontaktowy, jeśli wolisz, żebyśmy to my skontaktowali się z Tobą.