Przejdź do treści
Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków Katowice

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna metoda na likwidację zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych żylaków, która w przeciwieństwie do popularnego do niedawna tzw. strippingu jest stosunkowo szybkim i bezbolesnym zabiegiem. Przeczytaj, na czym polega przeprowadzane przez nasz zespół w Katowicach laserowe usuwanie żylaków.

Jak powstają żylaki?

Żylaki są częstym skutkiem przewlekłej choroby żylnej, podczas której część krwi nie jest odprowadzana prawidłowo. Zamiast płynąć z żył powierzchownych do głębokich, a następnie do serca, część krwi zachowuje się przeciwnie – z żył głębokich trafia do powierzchownych i tam zalega. Zalegająca krew naciska na ścianki żył, przez co z czasem rozszerzają się i ulegają zniekształceniu. We wczesnym stadium żylaki jest trudno dostrzec, gdyż ledwo prześwitują przez skórę, tworząc charakterystyczną „siateczkę”. Z czasem jednak staje się to coraz łatwiejsze, gdy poszczególne naczynia siateczki zaczynają się powiększać.

Problem żylaków

Żylaki są częstą przypadłością wielu Polaków – widoczne żylaki ma co piąty mężczyzna po 45 roku życia i aż co trzecia kobieta. Wpływ na ten stan rzeczy ma głównie tryb życia pacjentów:

 • Niska aktywność: brak ruchu, siedzący lub stojący tryb pracy;
 • Zażywanie używek: palenie papierosów i spożywanie dużej ilości wysokoprocentowego alkoholu;
 • Otyłość oraz zaawansowany wiek;
 • Ciąża oraz stosowanie środków hormonalnych;
 • Przewlekłe zaparcia;
 • Ubiór – buty na wysokim obcasie, obcisłe pończochy lub spodnie.

Niestety, nawet jeśli nie dotyczy nas żaden z powyższych czynników, żylaki mogą się stać naszym zmartwieniem, a to za sprawą skłonności do dziedziczenia tej przypadłości.

Żylaki potrafią znacząco oszpecić nogi i z samego tego powodu wielu z naszych pacjentów w Katowicach decyduje się na laserowe niszczenie żylaków. Z żylakami wiąże się niestety o wiele poważniejszy problem zdrowotny. Zalegająca w żyłach krew zwiększa ryzyko tworzenia się zakrzepów oraz wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył, a w konsekwencji nawet zatoru tętnicy płucnej. Osłabione ścianki żylne są bardziej narażone na wszelkie urazy, które mogą spowodować ich pęknięcie. Żylaki mogą też być przyczyną zapalenia tkanki podskórnej oraz powstawania trudno gojących się owrzodzeń. Mniej groźne, ale równie uciążliwe dolegliwości to: obrzęk, skurcze i bóle łydek, drętwienie i uczucie ciężkości nóg.

Na czym polega laserowe usuwanie żylaków

Metoda EVLT, czyli niszczenie żylaków laserem, polega na usunięciu nie tylko samych żylaków, ale przede wszystkim przyczyny ich powstawania – żyły, w której zalega krew – za pomocą wiązki lasera. Stopniowe wysuwanie lasera z żyły powoduje jej bezbolesne obkurczenie się i zamknięcie.

Zalety laserowego niszczenia żylaków

 • Zabieg nie wymaga długiej rehabilitacji, a pacjent już kwadrans po jego zakończeniu może się udać do domu;
 • Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny;
 • Krótki czas trwania zabiegu;
 • Wysoka skuteczność;
 • Nie wiąże się z typowymi dla operacyjnego usunięcia żylaków komplikacjami;
 • Minimalne, 3 mm nacięcie skóry.

Jeśli interesuje Cię laserowe usuwanie żylaków wewnętrznych lub zewnętrznych, dowiedz się więcej o zabiegu: Laserowe usuwanie żylaków. W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.