Przejdź do treści
Zabieg laserowego zamykania naczynek

Laserowe zamykanie naczynek

Laserowe zamykanie naczynek to bezbolesny i nieinwazyjny dla naskórka zabieg, w wyniku którego likwiduje się znamiona naczyniowe, czyli tzw. pajączki naczyniowe. Są to prześwitujące przez skórę naczynia włosowate, w postaci pojedynczych nitek lub większej „siateczki”. O ile nie poddamy się leczeniu, naczynka te będą pękać i przylegać do siebie. W efekcie na skórze twarzy może pojawić się szpecący rumień. Aby temu zaradzić, w Centrum Estetyki Ciała przeprowadzamy skuteczne zabiegi naczynkowe.

Objawy oraz czynniki sprzyjające powstawaniu naczynek

Problem rozszerzonych naczyń krwionośnych możemy rozpoznać po zaczerwienieniu skóry. Na początku rumień może zaniknąć, jednak z czasem pojawia się ponownie i pozostaje na stałe. W efekcie powstają wspomniane już „pajączki”, najczęściej w okolicy policzków, nosa i brody. Jest to problem pojawiający się właściwie na każdym typie cery, przy czym bardziej narażona jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa.

Do czynników sprzyjających powstawaniu znamion naczyniowych zaliczamy:

 • Wpływ warunków atmosferycznych – ekspozycja na słońce, wiatr lub gwałtowne zmiany temperatur;
 • Predyspozycja genetyczna – wrodzona kruchość naczyń krwionośnych;
 • Nadużywanie alkoholu oraz stosowanie niektórych leków – np. sterydów;
 • Zaburzenia hormonalne;
 • Promieniowanie w solarium.

Na czym polega zabieg laserowego zamykania naczynek

Jest to zabieg stosowany w dermatologii estetycznej, w którym rozszerzone naczynia są zamykane poprzez naświetlanie je promieniem lasera. Odpowiednio skupiona wiązka lasera podgrzewa krew, natomiast samą skórę tylko nieznacznie ociepla. Pod wpływem ciepła lasera dochodzi do obkurczenia i trwałego zamknięcia naczynek krwionośnych. Po upływie pewnego czasu takie naczynie jest przez organizm samoistnie usuwane. Tuż po zabiegu skóra będzie lekko zaczerwieniona, natomiast sam zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut. Zabieg naczynkowy jest całkowicie bezbolesny nawet bez użycia środków przeciwbólowych. Zawdzięczamy to wbudowanym w lasery specjalnym końcówkom chłodzącym, które niwelują uczucie bólu. Laserowe usuwanie znamion naczyniowych wykonuje się przeważnie od 1 do 3 razy w ciągu kilku miesięcy.

Zasady postępowania po przeprowadzonym zabiegu naczynkowym

 1. Zadbaj o swą cerę, stosując kosmetyki do cery naczynkowej. Dzięki witaminie K oraz wyciągowi z kasztanowca lub arniki górskiej pozwolą zapobiec powstawaniu nowych „pajączków". Nawilżaj też 2-3 razy dziennie skórę:
  1. kremami z filtrami UVA i UVB (50 SPF);
  2. kremami z witaminą K, kremami nawilżającymi, lipidowymi;
 2. Przez kilka dni (min. 5) po laserowym usuwaniu naczynek nie stosuj na twarz:
  1. Makijażu,
  2. Toników na bazie alkoholu,
  3. Peelingów,
  4. Mydła i spirytusu.
 3. Przez minimum 2 tygodnie od zabiegu naczynkowego, nie stosuj leków i kosmetyków zwiększających wrażliwość skóry na światło, przeciwzakrzepowych, złuszczających lub podrażniających skórę;
 4. Przez ok. 5 dni po laserowym zamykaniu naczynek, powstrzymaj się od ćwiczeń fizycznych i korzystania z sauny;
 5. Zabronione jest opalanie się przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu.
 6. Powstrzymaj się od spożywania nadmiernej ilości alkoholu oraz gorących i pikantnych potraw.
 7. W razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań skontaktuj się z lekarzem. Jeśli powikłania nie wystąpią, to po ok. 3-6 tygodniach przyjdź na wizytę kontrolną. Zostaną ocenione efekty zabiegu i ewentualne wskazania do dalszej terapii.