Przejdź do treści
Płaski brzuch

Liposukcja laserowa brzucha: Vademecum

Liposukcja laserowa brzucha to jeden z zabiegów wyszczuplających i kształtujących sylwetkę przeprowadzanych w klinice Centrum Estetyki Ciała w Katowicach. W artykule tym odpowiemy na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów i wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie odsysania tłuszczu.

1. Na czym polega laserowe odsysanie tłuszczu

Liposukcja laserowa brzucha, zwana również lipolizą laserową, to mało inwazyjny zabieg polegający na odessaniu nadmiaru tłuszczu z brzucha. Liposukcja nie jest przeznaczona do pozbywania się znacznej ilości tkanki tłuszczowej, lecz do modelowania i rzeźbienia sylwetki – dlatego czasami bywa też nazywana liporzeźbieniem. Metoda ta wykorzystuje promieniowanie laserowe do ściągania i napięcia skóry, a w efekcie – do poprawy jest jędrności i napięcia.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem należy odbyć standardowe badania krwi i moczu, ponadto pacjent przystępuje do zabiegu na czczo. Nie należy spożywać żadnych posiłków ani napojów na 6 godzin przed rozpoczęciem zabiegu.

W zależności od rodzaju zabiegu może on trwać od 30 do 90 minut. Najpierw dokonywane jest niewielkie nacięcie na skórze, przez które następnie wprowadzany jest światłowód. Światłowód ten wykorzystuje laser do rozbijania komórek tłuszczu, których resztki są przez organizm usuwane w sposób naturalny w przeciągu kilku dni. W przypadku redukcji większej ilości tłuszczu lekarz może zdecydować się, by resztki komórek tłuszczowych (emulsję) odessać w ramach zabiegu. Jednorazowo jest możliwe usunięcie od 0,5 do 1,5 litra tłuszczu.

Wskazania

Liposukcja laserowa jest szczególnie skuteczna w przypadku usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej z miejsc odpornych na diety i ćwiczenia. Oprócz tego można wyróżnić następujące wskazania do przeprowadzenia zabiegu:

 • osoba w dobrym stanie zdrowia, o normalnej masie ciała i aktywna fizycznie,
 • niesatysfakcjonująca jędrność skóry i występowanie cellulitu,
 • chęć redukcji tłuszczu z brzucha bez konieczności poddawania się operacji i związanej z tym długiej rekonwalescencji,
 • osoba po tradycyjnej operacji liposukcji celem usunięcia obwisłej i nieatrakcyjnej skóry.

Przeciwwskazania

Lekarz specjalista orzeknie, czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Istnieje kilka czynników wykluczających możliwość poddania się lipolizie. Są to przede wszystkim:

 • zły stan zdrowia,
 • zbyt duża masa ciała,
 • cukrzyca,
 • padaczka,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroby tarczycy, nerek lub wątroby,
 • ciąża,
 • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne,
 • problemy dermatologiczne lub otwarte rany w miejscu poddawanemu zabiegowi.

 Czy lipoliza pomaga na cellulit?

Tak, zabieg ten jest elementem terapii pozwalającej na zwalczanie cellulitu.

 Czy liposukcja boli? Czy jest bezpieczna?

 • Zabieg lipolizy laserowej brzucha jest wykonywany z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny, a odczuwany dyskomfort jest znikomy. Nie odnotowuje się powikłań typowych dla operacji przeprowadzanych pod narkozą ogólną: pogorszenia się samopoczucia ani nudności;
 • Wykorzystanie do zabiegu lasera wspomaga zamykanie naczynek krwionośnych, a tym samym redukuje ilość krwi traconej podczas zabiegu oraz już po nim;
 • Mała inwazyjność minimalizuje urazy struktur skórnych, a tym samym ryzyko wystąpienia wylewów;
 • Podczas zabiegu skórę nacina się zazwyczaj w miejscu jej załamania, dzięki czemu ewentualne blizny będą niewielkich rozmiarów.

Ile zabiegów liporzeźbienia potrzeba do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów?

Możliwość usunięcia od 0,5 do 1,5 l tłuszczu naraz sprawia, że zazwyczaj wystarczy jednorazowa wizyta w klinice. W szczególnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie drugiego zabiegu.

2. Efekty lipolizy brzucha

Zalety

Najważniejszymi zaletami tej metody modelowania sylwetki są:

 • efektywność - jednorazowe usunięcie ok. 0,5 do 1,5 l tłuszczu;
 • trwałość - zapobiegnięcie powstawaniu nowych komórek tłuszczowych w miejscu zabiegu;
 • ograniczenie cellulitu;
 • jędrna, elastyczna i zdrowa skóra;
 • nieinwazyjność - krótki czas zabiegu i powrotu do normalnej aktywności fizycznej;
 • bezpieczeństwo - minimalne ryzyko wystąpienia powikłań i blizn;
 • niewielkie i szybko zanikające zmiany pozabiegowe: zasinienie, obrzęk, uczucie drętwości skóry.

Kiedy zaczną być widoczne efekty zabiegu?

Poprawa sylwetki zaczyna być zauważalna niemal natychmiastowo po zabiegu. Systematycznemu zmniejszaniu się ulega obwód leczonych obszarów ciała, poprawie ulega jędrność i elastyczność skóry. Zmiany te mogą trwać nawet 1-2 miesiące (w sporadycznych przypadkach do pół roku), jednak ich efekty są trwałe. Należy tutaj jednak pamiętać, że usunięcie komórek tłuszczowych nie zapobiega powstawaniu nowych. O ile nowe komórki tłuszczowe nie pojawią się w miejscu dokonania zabiegu, o tyle mogą zacząć powtórnie gromadzić się w innych miejscach, co może być przyczyną pogorszenia się atrakcyjności sylwetki. Dlatego bardzo ważne jest, aby trzymać się zaleceń żywieniowych od lekarza przeprowadzającego zabieg.

Rekonwalescencja

Dzięki nieinwazyjności zabiegu liposukcji powrót do sprawności fizycznej po jego przeprowadzeniu jest szybki (najczęściej jest to raptem 1-2 dni), natomiast ryzyko pojawienia się powikłań jest minimalne. Należy pamiętać, że powrót do całkowitej sprawności sportowej może trwać nawet kilka tygodni. Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest pozostanie w klinice przez ok. 2h, po których upływie najczęściej pacjent może bezpiecznie powrócić do domu.

Możliwym następstwem lipolizy może być utrzymujące się przez kilka dni zasinienie, obrzęk skóry i uczucie drętwienia w miejscu zabiegu. W przypadku zastosowania znieczulenia tumescencyjnego nie powinien również dziwić niewielki ból utrzymujący się w trakcie jego działania, tj. do ok. 17 h.

Po zabiegu lekarz wydaje pacjentom indywidualne zalecenia, których należy przestrzegać celem maksymalizacji efektów liporzeźbienia oraz redukcji ryzyka wystąpienia pozabiegowych powikłań. Ponadto ustalany jest grafik wizyt kontrolnych, które pozwolą wykryć ewentualne problemy z gojeniem się.

Zalecenia żywieniowe

Jak już wspomnieliśmy, zabieg liposukcji nie powstrzymuje przed ponownym nagromadzeniem się tłuszczu, w przypadku gdy pacjent zaniedba lekarskie zalecenia żywieniowe oraz aktywny tryb życia. Żeby więc nie zaprzepaścić raz osiągniętych efektów, warto po zabiegu zastosować odpowiednią dietę i zacząć ćwiczyć (nie zaszkodzi zacząć jeszcze przed poddaniem się zabiegowi lipolizy). O szczegółowe zalecenia należy pytać lekarza, warto jednak od razu mieć na uwadze kilka ogólnych wskazówek:

 1. Posiłki spożywaj regularnie, z czego ostatni maksymalnie na 3-4 godziny przed snem
 2. Nie podjadaj między poszczególnymi posiłkami
 3. Zapewnij organizmowi od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie
 4. Unikaj "śmieciowego" jedzenia

Możliwe powikłania

Zabieg laserowej redukcji tkanki tłuszczowej jest mało inwazyjny, dzięki czemu ryzyko pojawienia się powikłań jest minimalne. Powikłania zagrażające życiu pacjenta nie występują. W sporadycznych przypadkach, głównie gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, może dojść do następujących komplikacji:

 • infekcje
 • zabarwienie i nieregularność skóry
 • blizny pozabiegowe
 • zaburzenia czucia
 • seromy tkanki skórnej
 • nekrozy skóry

3. Ile kosztuje liposukcja laserowa brzucha

Koszt przeprowadzenia zabiegu liposukcji brzucha zależy od wielu czynników: przede wszystkim od stopnia skomplikowania zabiegu i ilości odsysanego tłuszczu, ale również od miasta, w którym ma miejsce zabieg i od samej placówki. Wszystkie osoby pragnące poddać się zabiegowi liposukcji laserowej zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi specjalistami. Jaki będzie efekt poddania się zabiegowi? Szczupły i atrakcyjny brzuch bez konieczności poddawania się operacji oraz długotrwałej rekonwalescencji.