Przejdź do treści
Botoks

Botoks (toksyna botulinowa)

Zabieg wykorzystujący botulinę jest niezwykle bezpieczny, prosty a jego skuteczność w minimalizowaniu zmarszczek jest znakomita, przy czym powinien być zawsze wykonywany przez odpowiednio przygotowanego lekarza.

Charakterystyka

Botoks (bądź też toksyna botulinowa) wstrzykiwany jest w niewielkich ilościach w mięśnie odpowiadające za pojawianie się zmarszczek, co skutkuje ich rozluźnieniem bez wpływu na funkcjonowanie otaczającej tkanki mięśniowej. Efektami wykorzystania botoksu jest redukcja zmarszczek, przywrócenie młodszego wyglądu twarzy oraz jej odprężenie bez zmiany mimiki i naturalnego wyrazu.

Wykonanie

Botoks wstrzykuje się do mięśni z użyciem jednorazowej strzykawki z niezwykle cienką igłą. Dolegliwości bólowe są minimalne, dlatego też nie jest konieczne stosowanie miejscowego znieczulenia, a od razu po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych czynności. Czas trwania zabiegu to ok. 15 minut, natomiast zależy to od ilości wygładzanych zmarszczek. Pierwsze efekty jakie daje botoks widoczne są już po 2, 3 dniach, natomiast najlepsze rezultaty widoczne są po ok. 2 tygodniach. Efekty pierwszego zabiegu widoczne są przez 3 – 6 miesięcy, po czym zaleca się jego powtórzenie. Botoks wykorzystuje się także w leczeniu nadpotliwości.

Zabieg umożliwia usunięcie bądź redukcję:

  • zmarszczek wokół oczu (kurzych łapek, dolnej powieki)
  • poprzecznych i pionowych zmarszczek czoła
  • zmarszczek szyi
  • zmarszczek nad górną wargą
  • możliwe jest także podniesienie opadających kącików ust.