Przejdź do treści
Dietetyka

Dietetyka

Jak przygotować się do wizyty i analizy składu ciała?

Przed pierwszą wizytą u dietetyka prosimy o stworzenie osobistego dzienniczka żywieniowego, w którym wymieniamy wszystkie spożyte produkty i płyny wraz z ilością oraz godziną. Ważne, aby były to 2-3 standardowe dni, które odpowiednio zobrazują nawyki żywieniowe. Skrupulatnie stworzony dzienniczek ułatwi zidentyfikowanie i wykluczenie błędów żywieniowych. Czasami taka konsultacja połączona z analizą błędów żywieniowych i wskazówkami jak je wykluczyć powoduje poprawę samopoczucia i zdrowia pacjenta, a nawet powolną redukcję zbędnych kilogramów.

Dobrym pomysłem jest również stworzenie listy produktów, których nie chcesz w diecie oraz takich, które jesteś w stanie zaakceptować. Pozwoli to na utworzenie spersonalizowanego jadłospisu i zaleceń dietetycznych.

W trakcie wizyty przeprowadzona zostanie analiza składu ciała. Aby uzyskane wyniki były wiarygodne powinny zostać spełnione następujące warunki:

  • Pozostań na czczo do czasu badania, jeśli odbywa się ono w godzinach porannych lub nie jedz i nie pij przez 3-4 godziny przed badaniem
  • Na 24 godziny przed badaniem nie pij napojów zawierających kofeinę oraz alkohol
  • Co najmniej 12 godzin wcześniej powstrzymaj się przed intensywnym wysiłkiem fizycznym
  • Opróżnij pęcherz przed wizytą

Badanie wykonywane jest boso, kobiety nie powinny zakładać rajstop.

Analiza składu ciała nie może być wykonywana u kobiet ciężarnych oraz pacjentów z rozrusznikiem serca i metalowymi implantami.

Pierwsza wizyta

Najpierw przeprowadzam wywiad żywieniowo-medyczny, który dostarcza niezbędnych informacji na temat nawyków żywieniowych, stanu zdrowia pacjenta, chorób i zażywanych leków.

Następnie, w przypadku braku przeciwwskazań, dietetyk wykona analizę składu ciała metodą BIA czyli impedancji bioelektrycznej na urządzeniu firmy Tanita. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Polega na zmierzeniu oporu elektrycznego tkanek, przez które przepływa prąd o niskim natężeniu. Metoda ta wykorzystuje w swoim działaniu różnicę w przewodzeniu prądu pomiędzy tkanką tłuszczową i mięśniową. Badanie metodą BIA dostarcza nam istotnych informacji na temat składu ciała pacjenta. Poznamy m.in:

  • Procentową zawartość tkanki tłuszczowej
  • Wagę pacjenta
  • BMI
  • Masę tkanki mięśniowej
  • Masę tkanki kostnej
  • Procentową zawartość wody
  • Poziom zawartości wisceralnej tkanki tłuszczowej
  • Typ budowy ciała
  • Wiek metaboliczny.

W trakcie badania mierzymy obwody bioder i talii. Na ich podstawie obliczamy wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej WHR, dzięki któremu określamy typ otyłości występujący u pacjenta, jednocześnie informując go o wynikających z tego zagrożeniach.

Po badaniu przychodzi czas na analizę dzienniczka żywieniowego, omówienie sposobu odżywiania i popełnianych błędów żywieniowych.

Na koniec przekazane zostają wstępne zalecenia dietetyczne, ustalone zostają cel jaki chcemy osiągnąć i zasady realizacji nowego planu żywieniowego, który skutecznie rozwiąże problemy pacjenta.

Czas trwania pierwszej wizyty może wynieść nawet około godziny. Po jej zakończeniu pacjent może zdecydować się na zamówienie dostosowanej do jego potrzeb diety.

W czym możemy Ci pomóc?

Nasz dietetyk świadczy usługi w zakresie:

  • Konsultacji dietetycznych z osobami, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, zadbać o zdrowie i ograniczyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych
  • Dietetyki sportowej zarówno dla początkujących jaki i zawodowych sportowców,
  • Edukacji żywieniowej dzieci i dorosłych
  • Diagnostyki stanu odżywienia i analizy składu ciała
  • Profilaktyki oraz dietoterapii chorób dietozależnych, przewlekłych oraz cywilizacyjnych,
  • Leczenia otyłości i nadwagi

Jadłospisy

Dobra dieta to taka, która w spokoju, z przyjemnością i bez głodu pozwala na realizację założeń planu. Jeżeli pacjent nie jest niewolnikiem diety to znaczy, że nasz dietetyk wykonał dobrą pracę.

Sam możesz zdecydować czy chcesz otrzymać plan posiłków ze ściśle określonymi produktami i gramaturami, czy może tzw. schemat żywieniowy ściśle określający godziny posiłków i skład ilościowy, ale dający Ci dowolność w komponowaniu swoich posiłków w ramach wyznaczonych przez zalecenia.

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji dietetyk analizuje je i na tej podstawie opracowuje dobrany do potrzeb, umiejętności kulinarnych, rozkładu dnia i stylu życia jadłospis wraz z szczegółowymi zaleceniami dietetycznymi. Jest to bardzo ważny proces, który wymaga sporo czasu. Jadłospis będzie gotowy najpóźniej w ciągu tygodnia od pierwszej wizyty. Tak stworzona dieta zapewni skuteczną redukcję masy ciała, ustąpienie uciążliwych objawów lub poprawę stanu zdrowia chorego, będzie prosta w stosowaniu i przygotowywaniu.

Możesz zdecydować się na jadłospis 7 lub 14 dniowy.

Po przygotowaniu jadłospisu umawiamy się na kolejną, bezpłatną wizytę, na której zapoznajesz się z przygotowanym planem i zaleceniami. To bardzo dobry moment na zadawanie pytań i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości tak, aby wszystko było jasne i klarowne.

Jak szybko schudnę?

To najczęściej zadawane dietetykowi pytanie, na które trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, że każdy organizm jest inny i ma inne tempo przemiany materii. W zdecydowanej większości przypadków spadek masy ciała wynosi około 0,5 – 1kg tygodniowo. Jest to idealna prędkość redukcji masy ciała, która zapewnia nam trwałość osiągniętych wyników (oczywiście pod warunkiem stosowania się do zasad zdrowego odżywiania również po zakończeniu kuracji) i minimalizuje wystąpienie efektu jojo.

Kolejne wizyty

Podczas kolejnych wizyt analizujemy skład ciała i mierzymy obwody, co pozwala na ocenę skuteczności podjętych działań. Pierwsza wizyta kontrolna zwykle odbywa się po 2-4 tygodniach od wprowadzenia zmian. Częstotliwość i ilość następnych wizyt jest dobierana indywidualnie i zależy m.in. od pierwotnego problemu, szybkości poprawy stanu zdrowia lub utraty kilogramów.

Z czasem wizytą twoja motywacja będzie coraz większa zobaczysz bowiem wymierne efekty wprowadzonych zmian w postaci utraty kilogramów, zmniejszenia obwodów ciała, poprawy stanu zdrowia i wydolności organizmu.