Przejdź do treści

Implanty piersi

Implanty piersi to torebki wypełnione żelem silikonowym albo roztworem soli fizjologicznej. Mogą mieć różny kształt, rozmiar oraz wagę, ich powierzchnia może być pokryta pianką poliuretanową, teksturowana lub gładka. Tak szerokie możliwości jakie daje plastyka piersi mogą pomóc w uzyskaniu oczekiwanego przez Ciebie rezultatu. Implanty można umieścić albo częściowo pod albo nad mięśniem piersiowym większym w zależności od grubości tkanki sutka i jej zdolności do odpowiedniego pokrycia implantu piersi.

Uzyskanie pożądanego przez Ciebie kształtu jest bardzo ważne, a wpływ na to może mieć wybór implantu. Niektóre implanty piersi mają kształt okrągły, a inne przypominają kroplę łzy, bardzo upodabniając się do naturalnego kształtu piersi (nazywa się je implantami anatomicznymi). Plastyka piersi z wykorzystaniem implantów okrągłych sprawi, że górna część piersi będzie wydawała się pełniejsza. Implanty piersi anatomiczne naśladują naturalne kontury ciała, co nadaje Twoim piersiom bardziej naturalny kształt. Dla uzyskania pożądanego przez Ciebie wyglądu równie ważne jak kształt implantu są jego wymiary (wysokość, szerokość, projekcja). Plastyka piersi oferuje implanty w wyjątkowo szerokim zakresie wymiarów, dzięki czemu implant można indywidualnie dopasować do Twoich potrzeb.

Przygotowania do zabiegu implantacji

Na początku, przed zaplanowaniem zabiegu, przeprowadza się szczegółową konsultację – chirurg będzie chciał się upewnić, że stan Twojego zdrowia jest dobry i pozwala na wykonanie zabiegu. Sprawdzi czy jesteś dobrze poinformowana, a Twoje oczekiwania dotyczące wyników, ryzyka oraz okresu pooperacyjnego są realistyczne. Ważne jest także, aby chirurg zrozumiał, jaki rozmiar chcesz uzyskać. Przed operacją dokonuje się pomiarów piersi, a chirurg wykona przymiarki z użyciem próbnych implantów (tzw. sizerów), abyś poczuła wielkość piersi po zabiegu w zależności od wielkości implantów. Chirurg podejmie także decyzję dotyczącą umiejscowienia implantu. Plastyka piersi umożliwia umieszczenie pod mięśniem piersiowym większym (podmięśniowo) lub nad mięśniem pod tkanką gruczołową (podgruczołowo). Chirurg konsultując się z Tobą wybierze lokalizację zależnie od budowy Twojego ciała. Omówicie ewentualne uzupełnienie piersi dodatkowo tkanką tłuszczową oraz dowiesz się o możliwych powikłaniach tego zabiegu.

Cała operacja trwa zazwyczaj około dwóch godzin. Zabieg rozpocznie się bezzwłocznie po podaniu ogólnego znieczulenia.

Długość i umiejscowienie blizny będą różne, w zależności od wypełnienia implantu. Decyzje powyższe podejmowane są indywidualnie, w oparciu o rodzaj tkanki pacjentki i oczekiwany wynik. Przed zabiegiem należy powiadomić chirurga o wszelkich potencjalnych obawach, tak aby mogły zostać uwzględnione podczas umieszczania implantu.

Okres bezpośrednio po zabiegu

W zależności od tego, gdzie odbywa się zabieg, pacjentka zostaje wypisana do domu tego samego dnia lub musi pozostać w szpitalu jeszcze jeden dzień. Po operacji pacjentki często są obolałe i odczuwają zmęczenie przez kilka dni, ale na ogół dochodzą do siebie w przeciągu 24 do 48 godzin lub nawet szybciej. Dbanie o piersi w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu jest bardzo proste. Zostaniesz pouczona, aby nie myć się ani nie kąpać przez pewien czas. Masz nosić specjalny podtrzymujący biustonosz, który zostanie założony na stole operacyjnym. Po usunięciu szwów około 14 dni po zabiegu lekarz może zalecić Ci delikatny masaż blizn i piersi z wykorzystaniem kremu lub płynu (zaleconego przez lekarza) aby zapobiec wysychaniu skóry. Są to jednak ogólne zalecenia.

Należy bezwzględnie unikać podnoszenia ramion, ucisku na piersi, nadmiernego ruchu ( skoki ), wysiłku fizycznego, przegrzewania tkanek, alkoholu przez co najmniej 6 tygodni po zabiegu.

Powinnaś zawsze konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed miejscowym zastosowaniem jakiegokolwiek leku (np.: sterydów) w okolicy piersi, po zabiegu powiększania piersi. Jeżeli planowane będzie w przyszłości jakiekolwiek badanie kliniczne lub zabieg operacyjny w okolicy piersi, powinnaś poinformować lekarza lub pielęgniarkę o obecności implantu.

Następstwa operacji

Występują zawsze, są to: blizna, ból, obrzęk, zasinienie skóry, zaburzenia czucia, wyczuwalność obecności implantu z powodu innej konsystencji.

Powikłania to: krwiak (nagromadzenie się krwi w ranie wymagające chirurgicznej ewakuacji krwi), przedłużający się ból, infekcja rany, która może wymagać usunięcia implantów i zastosowania antybiotyku, utrudnione gojenie się ran, pęknięcie implantów, przesunięcie się implantów, obrócenie implantu, obkurczanie się torebki włóknistej wokół implantów- pierś twarda i zniekształcona, gromadzenie się płynu wokół implantu, anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z implantami piersi BIA-ALCL, który należy do pierwotnych chłoniaków piersi o punkcie wyjścia w obrębie torebki włóknistej implantu (dotychczas na świecie opisano około 180 przypadków), blizna przerostowa lub atroficzna, asymetria piersi, niezadowolenie z wyniku estetycznego zabiegu.

Wyśniony implant, dla Ciebie

Dla uniknięcia pojawienia się torebki włóknistej, czy też oddzielenia się bądź przesunięcia implantów – stosujemy implanty piersi z warstwą wierzchnią teksturowaną lub z pianki mikropoliuretanowej, mają w tym aspekcie znaczną przewagę nad implantami innego rodzaju. Pianka poliuretanowa oraz specjalny żel o niezwykłej elastyczności oraz pamięci stanowią o unikalności implantów. Dzięki doskonałym parametrom, piersi są naturalne w dotyku i wyglądzie a ryzyko powstania zaciskającej implant torebki włóknistej jest minimalne.