Przejdź do treści
N.I.L. - Liposukcja Infradźwiękowa

N.I.L. - Liposukcja Infradźwiękowa

Specjalizujemy się w zabiegach liposukcji N.I.L., której Dr Henryk Mekle jest trenerem, stworzył metodę „N.I.L touch” rzeźbienia sylwetki z użyciem liposukcji infradźwiękowej, którą przedstawił na konferencjach naukowych w Polsce i za granicą.

Dr Henryk Mekle posiada ogromne doświadczenie w liposukcji, którą wykonuje od 2007 roku, średnio 150 – 200 zabiegów rocznie..

Dzięki zastosowaniu metody N.I.L. możemy odessać nadmierną ilość tkanki tłuszczowej oraz zaznaczyć mięśnie odpowiednio do sylwetki kobiecej lub męskiej.

Liposukcja to zabieg chirurgiczny do modelowania sylwetki. Pozostawia kilka blizn na skórze długości 3-6mm. Nie służy do odchudzania, więc nie jest wskazany u pacjentów z nadwagą może jedynie być przydatny u osób, u których miejscowe odessanie tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała korzystnie wymodeluje sylwetkę. Metoda każdej liposukcji polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli (rurki z otworami), w której jest podciśnienie i odessanie tkanki tłuszczowej.

Wskazania do zabiegu:

Liposukcja jest wskazana u osób szczupłych lub z niewielką nadwagą, służy do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej podskórnej w okolicach brzucha, bioder, pleców, pośladków ramion, ud, kolan, łydek.

Cel zabiegu:

Zabieg polega na usunięciu określonej objętości tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w depozytach pomiędzy skórą a mięśniami, aby odzyskać prawidłowe proporcje ciała, ewentualnie zaznaczyć „rzeźbę mięśni”, aby stworzyć bardziej atrakcyjną, sportową sylwetkę.

Przygotowanie do zabiegu:

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska. Lekarz bada pacjenta, sprawdza grubość tkanki tłuszczowej, jakość skóry, symetrię powłok, blizny, przepukliny, kwalifikuje do operacji liposukcji. Następnie omawia szczegóły dotyczące przygotowania przedoperacyjnego, przebiegu operacji i postępowania po operacji, wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu.

Warunkiem kwalifikacji do zabiegu jest dobry stan zdrowia, brak innych chorób, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. Nie wskazane jest palenie papierosów. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

Przystępując do zabiegu należy być na czczo ( nie jeść i nie pić co najmniej 5 godzin przed zabiegiem ), być zdrowym. Leki typu Acard odstawić na co najmniej 2 tygodnie wcześniej, nie stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych lub innych wpływających na układ krzepnięcia krwi.

Okolice operowane należy ogolić, wykąpać się przed zabiegiem, nie nakładać kremów. Lekarz może odstąpić od wykonania zabiegu w przypadku ciąży, miesiączki, opryszczki, przeziębienia lub innego stanu zapalnego, stanu wskazującego na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających.

Znieczulenie:

Zabieg jest wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od zakresu liposukcji. W znieczuleniu ogólnym można przeprowadzić liposukcję brzucha, pleców, okolicy lędźwiowej czy np. ud. W zależności od rozległości zabiegu i planowanej objętości odessanego tłuszczu zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym dożylnym ( sedacja ) lub dotchawiczym, a pacjent pozostaje na miejscu od kilku godzin do jednej doby.

Przebieg zabiegu:

Przed zabiegiem lekarz chirurg ponownie bada pacjenta, zaznacza mazakiem na skórze obszary operacyjne. Wykonuje fotografie przedoperacyjne. Lekarz anestezjolog konsultuje pacjenta i kwalifikuje do znieczulenia.

Po wprowadzeniu w znieczulenie ogólne chirurg wykonuje kilka drobnych nacięć długości 3-6mm, przez które w pierwszej kolejności wprowadza kaniulą infiltrującą do tkanki podskórnej płyn znieczulający, rozrzedzający tkankę tłuszczową, obkurczający naczynia krwionośne. Po odczekaniu ok. 15-20 minut przez te same otwory odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej. Na koniec zabiegu zakłada szwy na otwory w skórze, ewentualnie zakłada krótkie dreny długości 2cm, które usuwane są następnego dnia. Na rany nakleja się opatrunki, zakłada ubranko uciskowe, czasami pod ubranko zakłada się gąbkę, dla zwiększenia ucisku.

Leki podawane podczas liposukcji:

Podczas liposukcji istnieje konieczność podania pacjentce pewnych leków. Poniżej znajduje się wykaz podawanych leków oraz ich przeznaczenie:

  • 0,9 % sól fizjologiczna (środek do oczyszczenia skóry);
  • 1% Xylocaina – lek miejscowo znieczulający;
  • Adrenalina – lek obkurczający naczynia krwionośne;
  • Biofuroksym lub Cipronex – antybiotyk;
  • Dormicum – lek nasenny;
  • Hydroxizinum – lek uspakajający;
  • Ketonal – lek przeciwbólowy;
  • Pyralgin – lek przeciwbólowy.

Należy koniecznie poinformować lekarza o alergii na którykolwiek z wymienionych leków oraz wystąpieniu w przeszłości reakcji niepożądanej po ww. lekach.

Okres pooperacyjny:

Pacjent po zabiegu odpoczywa w łóżku, otrzymuje płyny dożylnie, doustnie, leki przeciwbólowe, rozpoczyna przyjmowanie posiłków, jest uruchamiany. Zaleca się powolne poruszanie się. Zbyt szybkie wstawanie może spowodować zawroty głowy, omdlenie. Jeżeli pacjent pozostaje na noc w Centrum , to wykonujemy dwukrotnie naświetlenia Lampą LED TRI WINGS, zostają zmienione opatrunki, usunięte dreny. Zwykle następnego dnia odbywa się pierwszy masaż okolic operowanych. Pacjent opuszcza Centrum z osobą towarzyszącą, nie powinien prowadzić samochodu. Wskazana jest pomoc drugiej osoby w pierwszych dniach po zabiegu.

W okresie pooperacyjnym, w domu, zalecane jest stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej, leków przeciwbólowych w razie bólu. Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy przyjmować co najmniej 5 posiłków: bogato białkowych oraz węglowodanowych (o powolnym uwalnianiu). Spożywać minimum 2,5 litra płynów obojętnych dziennie. Nie wprowadzać żadnych diet oszczędzających.

Opatrunki należy mieć czyste i suche. Przez około 2 dni może wypływać treść surowiczo krwista z nacięć skóry. Trzeba je zmieniać codziennie, aby zapobiec infekcjom. Nie ogrzewać miejsc operowanych, natomiast chłodzić w przypadku wycieku dużej ilości intensywnie krwistej treści. Swędzenie, ciągnięcie, szczypanie, twardość i uczucie drętwienia są normalne, ustępują zazwyczaj w ciągu 2 tygodni po zabiegu, czasem jednak utrzymują się do miesiąca. Dbaj o stały ucisk ubranka uciskowego.

Przez pierwsze dni należy odpocząć w łóżku, zwłaszcza po liposukcji brzucha zaleca się pozycję leżącą na plecach. Unikać należy siedzenia, ponieważ może dojść do zaznaczenia się bruzdy na wysokości pępka, w miejscu zginania się skóry. W tym okresie okolice odsysane są podatne na ucisk, więc powinno się unikać nadmiernego ucisku – np. przez obcisłą gumkę w majtkach, aby nie pozostał ślad.

Możesz wziąć prysznic w 3 dobie po zabiegu, a kąpiel w wannie należy unikać przez co najmniej 3 tygodnie. Hydromasaż, baseny i jacuzzi są dozwolone tylko po zagojeniu się ran, zwykle przynajmniej miesiąc po operacji

Pierwszy masaż jest wskazany od następnego dnia po zabiegu. Masaże są bardzo istotnym zaleceniem po zabiegu. Od nich zależy ostateczny kształt operowanych okolic. Optymalnie jest wykonać codziennie masaże przez pierwsze dwa tygodnie, następnie 2-3 razy w tygodniu, aż do uzyskania normalnego stanu powłok, zwykle około 30 masaży. Rekomendujemy naprzemiennie wykonywać masaże ultradźwiękowe LDM połączone z naświetlaniem lampą LED TRI WINGS i masaże manualne wykonywane przez doświadczonego masażystę w masażach po liposukcji.

Należy stale przebywać w ubraniu uciskowym przez około 4-6 tygodni, które może być zdejmowane jedynie na czas kąpieli i prania ubranka. Ubranko należy prać w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.

Zaraz po zabiegu można zauważyć ubytek objętości tłuszczu, ale szybko po zabiegu zaczyna się obrzęk, któremu przeciwdziała ubranko uciskowe. Na skórze pojawiają się krwiaki ( siniaki ), które przesuwają się pod wpływem grawitacji w dół, np. z brzucha w okolicę wzgórka łonowego i narządów płciowych, co może spowodować ich obrzęk i okresową zmianę barwy. Są to objawy przemijające. Po liposukcji może się zbierać pod skórą płyn surowiczy – tzw. seroma. Najczęściej występuje po liposukcji brzucha i umiejscawia się w okolicy pachwinowej, co jest odczuwalne przez pacjenta i widoczne pod postacią balotowania skóry po jej wstrząśnięciu. Należy się wtedy udać na wizytę do naszego chirurga, który bezboleśnie usunie płyn za pomocą punkcji.

Aktywność:

Przez pierwsze 3 dni musisz odpoczywać. W pierwszym tygodniu powoli możesz wznowić normalną aktywność, jednak unikaj forsowania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ćwiczeń aerobowych nie należy wykonywać przez około 3 tygodnie. Operowane miejsca należy chronić przed słońcem, po ich wygojeniu stosować kremy z filtrem UV co najmniej SPF 30. Blizny będą najpierw czerwone, wiśniowe, potem powoli się rozjaśnią.

Oczekiwania:

Pamiętaj – celem zabiegu nie jest utrata wagi, a poprawa konturu. Po ingerencji chirurgicznej organizm zatrzymuje płyny, można wtedy zauważyć przyrost masy ciała, który może się utrzymywać przez około 2 tygodnie po zabiegu. Ponad to należy pamiętać, że dla większości pacjentów celem jest znacząca poprawa, nie doskonałość. U niektórych pacjentów mogą wystąpić obrzęki w okolicy łonowej, siniaki okolic operowanych i niżej leżących. Dyskomfort pooperacyjny zwykle ma formę bolesności mięśni i zmniejsza się zwykle w ciągu 7- 10 dni. Może także pojawić się nieznaczne podwyższenie temperatury oraz zaczerwienienie twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej, kołatanie serca w pierwszych dobach. Objawy mogą trwać do 72 godzin. Obszary, które były poddane zabiegowi oraz niżej leżące ulegają obrzękom, który ustąpi po około 3- 6 tygodniach. Ostateczny efekt pojawia się około 3-6 miesięcy po zabiegu.

Możliwe komplikacje po zabiegu:

Normalnym następstwem liposukcji jest konieczność co najmniej dwutygodniowej nieobecności w pracy spowodowana tym, że po jej wykonaniu występują: siniaki w miejscu wprowadzenia kaniuli, krwiaki, opuchlizna, wycieki z ran o różnym nasileniu i pobolewania w miejscach wykonywania zabiegu, drętwienia, seroma (wodniak, czyli zebranie się płynu w okolicy rany pooperacyjnej), a także anemizacja (obniżenie poziomu hemoglobiny). W ciągu 72 godzin od zabiegu mogą także wystąpić objawy wywołane znieczuleniem, którymi najczęściej są nudności, wymioty, rozkojarzenie, osłabienie fizyczne, kołatania serca.

Okres rekonwalescencji zależy od zakresu zabiegu: ilości okolic operowanych i objętości usuniętego tłuszczu, a powrót do pełnej aktywności wymaga indywidualnej opinii lekarza.

Liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, podczas którego mogą wystąpić niepożądane następstwa zabiegu, czyli tzw. powikłania. W przypadku liposukcji niegroźne i przejściowe powikłania występują w około 0,7-5% zabiegów. Najczęstszymi powikłaniami liposukcji są: uszkodzenie skóry lub tkani podskórnej, zmiana koloru skóry, obrzęki, uformowanie się krwiaka, nieprawidłowy kontur skóry, oparzenie, zakażenie rany, bliznowacenie. Bardzo rzadko (mniej niż 0,07%) dochodzi do poważnych powikłań, zagrażających życiu lub zdrowiu pacjentki. Do tych bardzo rzadkich, choć groźnych powikłań liposukcji zalicza się: uszkodzenie narządu wewnętrznego (np. jelita grubego), uszkodzenie włókien nerwowych, martwicę skóry, zakrzepicę, zator płucny lub mózgowy, wstrząs anafilaktyczny, zatrucie lidokainą, a nawet zgon.

Dodatkowe informacje o liposukcji N.I.L.:

Należy pamiętać, że tłuszcz zgromadzony pod skórą znajduje się w przegrodach z tkanki łącznej, które też stanowią pewną objętość i nie podlegają odessaniu. Poza tym nie ma możliwości odessania całego tłuszczu szczególnie tego który znajduję się tuż pod skórą bo mogło by to spowodować wystąpienie nierówności na skórze oraz jej uszkodzenie. Z tego wniosek, że nawet po zabiegu liposukcji po „uszczypnięciu” skóry obecny jest „fałdek”.

Tłuszcz w pewnych okolicach takich jak np. biodra (bryczesy), okolica lędźwiowa czy podbrzusze znajduje się w dwóch warstwach powierzchownej i głębokiej. Szczególnie u kobiet te okolice nie podlegają odchudzaniu i wręcz przeciwnie bardziej zniekształcają sylwetkę u pań szczuplejszych niż tych bardziej pełnych. Jest to związane z utratą tłuszczu w sąsiedztwie, a pozostaniem w wymienionych miejscach. Tłuszcz z tych depozytów znajduje się pod warstwą powięzi głębokiej i jest energetycznym materiałem zapasowym na czas niedoboru pokarmu dlatego podlega innej fizjologii niż pozostały. Liposukcja głęboka koryguje niedoskonałości sylwetki.Technika ta różni się od poprzednich metod lipoplastyki tym, że zastosowano w niej cannule aktywowane są sprężonym powietrzem, dzięki czemu uzyskuje się NUTACYJNY RUCH 3-D. Ruch ten obejmuje wibrację, rotację i ruch prostoliniowy postępowo-zwrotny i zapewnia bardziej efektywne usuwanie tłuszczu niż inne techniki, nie uszkadzając przy tym innych tkanek nietłuszczowych. Pozwala na precyzyjne rzeźbienie ciała oraz mniejszą urazowość, co oznacza ograniczenie obrzęku, siniaków i dyskomfortu dla pacjenta. Zasysanie tłuszczu odbywa się równocześnie z jego emulgacją, co pozwala skrócić czas operacji. Liposukcja INFRADŹWIĘKOWA utrudnia przewodzenie bodźców bólowych, ponieważ stymuluje nerwy, które nie przenoszą sygnałów bólu oraz powoduje wydzielanie przez organizm naturalnych endorfin. Zaleta ta pozwala lekarzowi na wykonanie liposukcji pod znieczuleniem miejscowym lub IV (under local or IV sedation) i zmniejsza ból odczuwany przez pacjenta, w szczególności podczas stosowania znieczulenia tumescencyjnego.

Charakterystyka systemu N.I.L.® EVAsp®:

  • Częstotliwość akustyczna infradźwięków 10Hz - wibracje maskują ból.
  • Ruch  3-D – pozwala na poruszanie się kaniuli przy małym oporze tkanek i łatwe prześlizgiwanie się przez obszary włókniste (3-krotnie wydajniejszy ruch i 2-krotnie wydajniejsza ilość odsysanego tłuszczu w porównaniu do innych technik)
  • Jednorodna infiltracja – dzięki lepszej emulgacji tłuszczu jest on lepiej upłynniany co pozwala na przyśpieszone usuwanie tłuszczu (nawet u mężczyzn, w miejscach włóknistych), ulepszona absorpcja tumescencyjna.
  • Brak ryzyka obrażeń termicznych – cannule nie nagrzewają się przy tak niskiej częstotliwości akustycznej.
  • Układ zabezpieczający – „zatrzymanie” w przypadku wyczucia zmiany w gęstości tkanki, gdy napotyka się na tkankę inną niż tłuszczowa, celem ochrony pacjenta.
  • Bezpieczne usuwanie dużych objętości tłuszczu.
  • Znaczne skrócenie czasu operacji i leczenia pooperacyjnego.
  • Usunięty tłuszcz nadaje się do transplantacji.
  • Lepszy wygląd skóry - absolutny brak nierówności
  • Wysoka rozdzielczość / możliwość rzeźbienia ciała – bardzo bezpieczna i efektywna praca w pobliżu skóry.
  • Ograniczenie zmęczenia lekarza (zredukowana do minimum ilość ruchów ręki podczas zabiegu) – dzięki ruchowi 3D większość pracy wykonywana jest przez system.
  • Praca zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym
  • Mniejsza urazowość (zredukowanie do minimum krwiaków, siniaków i obrzęków)
  • Możliwość stosowania micro-cannul np. podbródek, szyja, kolana…
  • Wysoka precyzja leczenia w delikatnych strefach takich jak łydki, pośladki…