Przejdź do treści
Usuwanie znamion Katowice | laserowe usuwanie znamion Katowice

Usuwanie znamion

Wbrew powszechnemu myśleniu zmiany skórne jak znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki nie są jedynie znakiem rozpoznawczym. Mimo że większość z nich ma charakter łagodny, to może zdarzyć się, że znamię należy usunąć.

Istnieje niewiele przeciwwskazań, by przeprowadzić zabiegi medycyny estetycznej związane z usuwaniem zmian skórnych. Należą do nich m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków światłouczulających, nowotwory, cukrzyca czy bielactwo.

 

Rodzaje znamion skórnych, które mogą kwalifikować się do usunięcia

  • Zmiany naskórnikowe - zwykle łagodne, mogą jednak przyjmować ciemniejszą postać i odstawać od skóry. Należą do nich np. brodawki łojotokowe.
  • Znamiona przydatkowe - niewielkie guzki powstające na skutek gromadzenia się pod skórą łoju
  • Guzy skórne - wszelakie brodawki, torbiele, włókniaki, żółciaki, naczyniaki i kłębczaki
  • Kaszaki - niewielkie guzki wyczuwane pod skórą mające delikatnie żółty kolor
  • Tłuszczaki - powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Mogą być niebezpieczne przez szczególnie szybkie rozprzestrzenianie się po całym ciele
  • Ropień skórny - nie zawsze konieczny do usunięcia, po czasie może się samoistnie wchłonąć
  • Czerniak - zmiana o charakterze nowotworowym, najbardziej niebezpieczny typ zmiany skórnej
  • Pieprzyki - zmiany barwnikowe lub grudki o gładkiej, lub brodawkowatej powierzchni
     

Jak wygląda badanie?

Ocena znamion wymaga szczegółowego zbadania każdej zmiany makroskopowo, palpacyjnie i przez badanie dermatoskopowe.

Dermatoskopia to badanie zmian skóry w powiększeniu, specjalną lupą. Ma to istotne znaczenie przy kwalifikowaniu do zabiegu usunięcia znamion ze wskazań medycznych oraz decyzji o dalszym leczeniu. Dzięki dermatoskopii lekarz może uznać brak niebezpiecznych cech znamion, wykryć cechy „pobudzenia” lub stwierdzić podejrzenie zmiany nowotworowej - wtedy zalecane jest wykonanie badania histopatologicznego a na podstawie jego wyniku dopiero laserowe lub chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej.

 

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne to technika diagnostyczna, która umożliwia szczegółową analizę mikroskopową tkanki lub komórek, aby zidentyfikować obecność i naturę zmian chorobowych. Jest to kluczowe narzędzie w diagnozowaniu różnych schorzeń, w tym nowotworów.

 

Usuwanie znamion Katowice - Jak wygląda usuwanie zmian skórnych

Chirurgiczne usuwanie znamion - Na czym polega zabieg?

Chirurgiczne usuwanie znamion to procedura medyczna, która polega na usunięciu niepożądanych zmian skórnych z niewielkim fragmentem zdrowej skóry. Na ranę następnie zakłada szwy oraz opatrunek.

Znamię może być usuwane z różnych powodów, takich jak podejrzenie nowotworu, dyskomfort, ból lub względy estetyczne.
 

Laserowe usuwanie znamion skórnych - na czym polega zabieg?

Usuwanie znamion za pomocą lasera to technika, w której skoncentrowana wiązka światła jest kierowana na obszar ze znamię, prowadząc do jego odparowania lub dokładnego wycięcia. Jedną z zalet tej metody jest zdolność lasera do koagulacji naczyń krwionośnych, co minimalizuje ryzyko krwawienia podczas procedury. Ponadto, brak jest potrzeby stosowania szwów, co oznacza, że powstające blizny są zazwyczaj mniej widoczne lub wręcz nieobecne.

Metoda laserowa to technika nieinwazyjna, jednak pacjenci mogą doświadczać pewnego dyskomfortu w trakcie zabiegu. Osoby o wyższej wrażliwości na ból mogą odczuwać lekkie dolegliwości, które można złagodzić poprzez zastosowanie miejscowego znieczulenia, takiego jak krem znieczulający lub zastrzyk z lidokainy.

Czas trwania procedury może wahać się od kilkunastu minut do kilkudziesięciu, w zależności od liczby i głębokości usuwanych zmian.

 

chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, znamion barwnikowych -  nie powoduje dolegliwości bólowych

 

Czy usuwanie znamion boli?

Usuwanie znamion zarówno chirurgiczne jak i laserowe zazwyczaj nie jest bolesne, ponieważ procedura ta przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie miejscowe ma na celu zablokowanie przewodzenia impulsów nerwowych w obszarze, w którym przeprowadzany jest zabieg, co eliminuje odczucie bólu.

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, ucisk lub pociąganie, ale nie powinien odczuwać bólu. 

 

Zalecenia po zabiegu usuwania znamion

Podczas zabiegu z reguły stosuje się szwy i opatrunek, który zostaje zdjęty po 3 dniach, a szwy do 14 dni. Po operacyjnym usunięciu zmiany skórnej, pacjenci często używają niewielkich dawek środków przeciwbólowych. Proces gojenia miejsca zabiegowego trwa jednak nieco dłużej - przez kilka tygodni zaleca się unikanie naciągania skóry w miejscu zabiegowym, urazów i moczenia opatrunku. Każde zanieczyszczenie w okolicy rany powinno być niezwłocznie wyeliminowane, by uniknąć ryzyka infekcji.

W fazie początkowej blizna może być zauważalna, jednak z biegiem czasu zaczyna blednąć i stopniowo zanikać. Na skórze mogą się pojawić drobne strupki, które z biegiem czasu samoistnie odpadają. Nie zaleca się ich drapania, ani zrywania, gdyż może to prowadzić do infekcji i podnieść ryzyko bliznowacenia.

Jeśli pojawią się objawy budzące niepokój, takie jak zaczerwienienie obszaru wokół rany, krwawienie, które nie ustępuje, intensywny ból, czy wydobywanie się białej lub żółtej wydzieliny z rany, zaleca się niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem.

Podczas wizyty kontrolnej po 2 tygodniach przekazujemy wynik badania histopatologicznego i omawiamy dalsze zalecenia po zabiegu.

 

UWAGA! Chirurgiczne lub laserowe usuwanie zmian skórnych wyklucza opalanie. Zarówno przed jak i po zabiegu należy się z tym wstrzymać przez ok. 6 miesięcy.

Promieniowanie UV może mieć niekorzystny wpływ na proces regeneracji skóry oraz podnieść prawdopodobieństwo blizn czy przebarwień. Również zaleca się unikanie aplikacji kosmetyków na miejsce poddane zabiegowi, gdyż mogą one zawierać substancje drażniące, które mogą spowolnić gojenie.