Przejdź do treści
Zabieg laserem frakcyjnym

Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny  to alternatywa dla pilingów chemicznych i chirurgicznych zabiegów odmładzania skóry. W nieinwazyjny sposób pomaga usuwać przebarwienia i blizny potrądzikowe, redukuje rozszerzone pory, a nawet rozstępy i zmarszczki.

Co to jest? - Przebieg zabiegu - Efekty - Zalecenia - Wskazania - Przeciwwskazania

 

Co to jest laser frakcyjny?

Nazwa tego rodzaju terapii wzięła się od sposobu naświetlania. Laser frakcyjny wykorzystuje wiązkę lasera, która wnika w skórę. Promieniowanie podrażnia tkankę punktowo, co powoduje powstanie sieci kontrolowanych mikrouszkodzeń.

W otaczających je zdrowych komórkach uruchamiają się procesy regeneracyjne i wzmożona produkcja kolagenu. Dzięki temu skóra odbudowuje się, zmarszczki powoli wypełniają, a blizny redukują.

 

Do jakich zabiegów wykorzystuje się laser frakcyjny?

To jedna z popularniejszych metod medycyny estetycznej wykorzystywana do poprawy kondycji skóry. Pobudzanie komórek do produkcji nowego kolagenu pomaga w redukcji przebarwień, blizn trądzikowych, skóry suchej, nadmiernie zrogowaciałej lub cienkiej z powodu wieku czy słońca. Z pomocą lasera frakcyjnego można też zmniejszyć głębokie zmarszczki.

Najczęściej wykonywane są zabiegi na twarz, jednak to nie jedyna możliwość. Działanie lasera daje pozytywne efekty również w usuwaniu rozstępów spowodowanych rozerwaniem włókien kolagenowych.

Zabiegi wykonywane laserem frakcyjnym z powodzeniem można zastosować do usuwania blizn — nie tylko tych trądzikowych, ale również blizn pooperacyjnych i pourazowych.
 

Jak przebiega zabieg laserem frakcyjnym?

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem. W czasie wywiadu zbieramy informacje na temat stosowanych leków i przebytych chorób (szczególnie dermatologicznych w obszarze, który ma być poddany zabiegowi). Oceniamy również stan skóry. Następnie omawiamy przebieg zabiegu i jego przewidywane efekty

Proces zabiegowy różni się w zależności od wybranych ustawień, zarówno pod względem ilości otworków na cm2, jak i pod względem mocy i czasu trwania impulsu.

Im większa moc impulsu, im większa ilość otworków na cm2, im dłuższy czas trwania impulsu, tym większa inwazyjność zabiegu, większy stan zapalny i dłuższy proces gojenia, ale i lepsze efekty.

Określone parametry impulsy dobieramy w  zależności od stanu skóry i jej właściwości oraz od możliwości pacjenta, co do wyłączenia z życia codziennego.

Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym – poddawany działaniu lasera fragment skóry  smarujemy kremem znieczulającym. Gdy zacznie działać, przystępujemy do zabiegu, naświetlając skórę laserem o wcześniej ustalonych parametrach impulsu. 

Zabieg trwa ok.10-20 minut,  w zależności od parametrów i wielkości obszaru poddawanego zabiegowi. Można dodatkowo podać wcześniej tabletkę przeciwbólową, wtedy zabieg jest praktycznie bezbolesny.

 

Laser Frakcyjny CO2 – Efekty

Zaraz po zabiegu widoczne jest zaczerwienie, a sama skóra wydaje się bardzo naciągnięta. Występuje obrzęk.

Średnio 6-7 dni po zabiegu skóra wygląda normalnie, ewentualnie jest zarumieniona, w zależności od mocy impulsu lasera. 

Mikrozagłębienia skóry wywołane działaniem lasera utrzymują się czasami do miesiąca.

Po zabiegu frakcyjnym widoczne pozytywne efekty powierzchowne (zmiana tekstury skóry, kolor, szorstkość i zwężenie porów) pojawiają się szybko, zaraz po zejściu obrzęku i złuszczeniu naskórka od 5 do 14 dni w zależności od użytych parametrów. 

Efekt remodelingu kolagenu pojawia się po ok.  3 do 6 miesięcy po zabiegu. 

Najlepsze rezultaty uzyskujemy, wykonując 2 zabiegi w odstępach 6-8 tygodni.

 

Zalecenia po zabiegu

W czasie 2 - 3 godziny po zabiegu pacjent odczuwa ból jak po oparzeniu. Należy wtedy robić zimne okłady i stosować krem kojący. 
Po zniknięciu rumienia skóra przybiera brązowy kolor, a pacjent może już stosować makijaż i powrócić do normalnej pracy.

 

Wskazania do zabiegu

  • Skóra zniszczona przez słońce(plamy piegi, znamiona soczewicowate)
  • Małe i średnie zmarszczki
  • Nieprawidłowa tekstura skóry (skóra szorstka, matowa, rozszerzone pory, brak napięcia)
  • Blizny potrądzikowe głównie w zakresie twarzy
  • Rozstępy

 

Przeciwwskazania do zabiegu

  • Skóra po opalaniu lub stosowaniu samoopalacza
  • Skłonność do keloidów,
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidów, antybiotyków, fotouczulaczy),
  • Okres ciąży i karmienia piersią,
  • Choroby nowotworowe skóry,
  • Infekcja bakteryjna lub wirusowa skóry
  • Peelingi chemiczne.

Zapraszamy na zabiegi laserem frakcyjnym w Katowicach.

Laser frakcyjny CO2
Głowica lasera frakcyjnego CO2