Laserowe usuwanie żylaków
Ten zabieg wykonujemy wykorzystując metodę EVLT (EndoVenous Laser Treatment), czyli leczenia za pomocą wewnątrznaczyniowej koagulacji, powodującej zamknięcie niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. W tym celu do wnętrza żyły wprowadzamy światłowód lasera lub bardziej elastyczną końcówkę koagulującą żyłę za pomocą fali radiowej. Stosujemy tą technikę zamiast tzw. strippingu, czyli zwykłego zabiegu chirurgicznego polegającego na mechanicznym usunięciu żyły.
Pojedyncze żylaki usuwamy metodą miniflebektomii lub przez sklerotyzację – wprowadzenie środka zamykającego naczynia.
Miniflebektomia jest rodzajem leczenia chirurgicznego w którym ciecia chirurgiczne mają długości od 2 do 3 mm, to pozwala na zminimalizowanie urazu chirurgicznego i pozwala uzyskać dobry efekt kosmetyczny. Wykonuje się ją w przypadku małych żylaków oraz jako uzupełnienie zabiegów ELVT lub VNUS u chorych, u których nie można wykonać sklerotyzacji.
Metoda ma następujące zalety:
- brak konieczności hospitalizacji
- krótki czas trwania zabiegu
- pełna skuteczność
- miejscowe znieczulenie z możliwością zabiegu w znieczuleniu ogólnym dożylnym
- krótki czas rehabilitacji i powrotu do zwykłej aktywności
Przewiduje się, że za kilka lat EVLT będzie podstawową metodą leczenia żylaków. To innowacyjne rozwiązanie umożliwia zamknięcie światła nawet dużej żyły, przy czym na skórze są wykonywane tylko nakłucia lub niewielkie nacięcia. Co niezwykle istotne - pacjent może wstać i chodzić od razu po przeprowadzeniu zabiegu – nie ma konieczności hospitalizacji.
Przygotowanie do zabiegu:
Przed przeprowadzeniem laserowego usuwania żylaków konieczne jest podjęcie konsultacji z lekarzem chirurgiem – oraz poddanie się badaniu USG Doppler żył kończyn dolnych. Na tej podstawie lekarz ustali przyczyny niewydolności żył i ustali plan zabiegu, wyjaśni jego przebieg. Zalecamy podstawowy zestaw badań krwi. Dokonuje się również pomiaru obwodów kończyn celem zamówienia pończochy uciskowej, którą należy nosić po zabiegu.
W dzień zabiegu:
- na 14 dni przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania leków zawierających kwas acetylosalicylowy;
- na 6 godzin przed zabiegiem nie należy pić ani jeść, 12 godzin nie palić;
- operowaną kończynę należy ogolić wraz z pachwiną.
Zaleca się także luźny ubiór, aby zapewnić sobie wygodę po zabiegu.
Po zabiegu na nogę założony zostaje opatrunek uciskowy, jest to elastyczna opaska, lub specjalna pończocha.
Zabieg klejenia żylaków:
Polega na wstrzykiwaniu mieszanki specjalnie przygotowanych związków chemicznych. Są one przeznaczone do bezpiecznego stosowania wewnątrz naczyń, gdzie polimeryzuje w świetle żył, przez co zapoczątkowuje proces klejenia, a następnie nieodwracalnego włóknienia żylaków.
Stosujemy wszystkie systemy klejenia żylaków kończyn dolnych (VariClose, VenaBlock, VenaSeal). Po kilku tygodniach (rzadziej miesiącach) zarasta światło naczynia i jego unieczynnienie.
Zabieg przeprowadzamy pod kontrolą sondy USG, ambulatoryjnie, trwa 25-50 minut w zależności od ilości żylaków i leczonych kończyn, wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. Taką metodą można w niektórych przypadkach zastąpić leczenie operacyjne.