Liposukcja VASER Lipo High Definition Liposculpture
Metoda VASER HighDefinition Liposculpture to zupełnie nowa jakość w zabiegach kształtowania sylwetki, która nie tylko zmniejsza komórki tłuszczowe w typowych miejscach naszego ciała m.in. wywołane rozrostem malformacji naczyniowej, czyli przerost tkanki tłuszczowej i łącznej, ale pozwala dodatkowo na „wyrzeźbienie” mięśni. Zabiegi VASER High Definition Liposculpture wykonuje dr n. med. Henryk Mekle, specjalista chirurg, który jako pierwszy w Polsce rozpoczął wykonywanie zabiegów systemem VASER Lipo, był jej trenerem tej metody ukończył kurs VASER High Definition Liposculpture pod kierunkiem twórcy tej metody – dr Alfredo Hoyos.
Liporzeźbienie pozwala zaznaczyć charakterystyczne uwypuklenia, zagłębienia, bruzdy i strefy cienia – odpowiednie dla szczupłej i wysportowanej sylwetki kobiety i mężczyzny. Do tej pory żadna z metod liposukcji nie pozwalała osiągnąć tak niesamowitych efektów.
Efekty
Dzięki tej metodzie kobieta uzyskuje: zgrabną linię talii, kształt pośladków, płaski brzuszek z zaznaczoną bruzdą pachwinową, zagłębieniem nad pachwiną, wyraźną kolumną mięśni prostych i bruzdą pomiędzy nimi nad pępkiem. Na tylnej powierzchni korpusu zostaje zaznaczona górna linia pośladków, trójkąt krzyżowy z dwoma charakterystycznymi dołkami. Podkreślona zostaje rzeźba piersi poprzez zredukowanie luźnej skóry w bok od piersi i pod pachą. Odessany tłuszcz może być wykorzystany do przeszczepienia w piersi lub pośladki celem podkreślenia ich krągłości czy zwiększenia objętości. Zabieg pozwala pozbyć się nadmiernego otłuszczenia z brzucha, bioder, pleców, pach, ud, ramion, szyi, łydek i podbródka.
Kształtowanie męskiej sylwetki metodą VASER HighDefinition Liposculpture pozwala uzyskać niespotykany dotychczas atletyczny tors z zaznaczeniem tzw.” sześciopaka” czyli brzuśców mięśni prostych, bruzdę pachwinową, usportowioną klatkę piersiową z zaznaczonymi brzegami mięśni piersiowych, prostych, zębatych, najszerszego grzbietu. Od tyłu ulega zaznaczeniu trójkąt krzyżowy z dwoma dołeczkami, górna linia pośladków, bruzda pośrodkowa w dolnej części tułowia, brzegi mięśni prostowników grzbietu. Mężczyzna może pozbyć się niechcianego tłuszczu z brzucha, bioder, piersi, pleców, ramion, pach, okolicy spojenia łonowego. Pozyskany tłuszcz może być użyty celem poprawienia wyglądu mięśni piersiowych i naramiennych.
Zabieg VASER HighDefinition Liposculpture wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, po którym pacjent pozostaje w klinice co najmniej 1 dobę. Średnio odsysamy podczas zabiegu od 2- 6 litrów tłuszczu.
Dzięki zastosowaniu tej metody możemy odessać nadmierną ilość tkanki tłuszczowej oraz zaznaczyć mięśnie odpowiednio do sylwetki kobiecej lub męskiej.
Liposukcja to zabieg chirurgiczny do modelowania sylwetki. Pozostawia kilka blizn na skórze długości 3-6mm. Nie służy do odchudzania, więc nie jest wskazany u pacjentów z nadwagą może jedynie być przydatny u osób, u których miejscowe odessanie tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała korzystnie wymodeluje sylwetkę. Metoda każdej liposukcji polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli (rurki z otworami), w której jest podciśnienie i odessanie tkanki tłuszczowej.
WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Liposukcja jest dla osób szczupłych lub z niewielką nadwagą, służy do rdukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, bioder, pleców, pośladków ramion, ud, kolan, łydek.
CEL ZABIEGU:
Celem zabiegu jest usunięcie określonej objętości tkanki tłuszczowej posadowionej w depozytach pod skórą a nad mięśniami. Można w ten sposób odzyskać prawidłowe proporcje ciała, a nawet zaznaczyć „rzeźbę mięśni”. Tą metodą można stworzyć atrakcyjną, sportową sylwetkę.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska. Lekarz sprawdza stan zdrowia pacjenta, ocenia symetrię ciała, blizny, przepukliny, grubość tkanki tłuszczowej, jakość skóry – na tej podstawie ustala, czy pacjent kwalifikuje się do operacji liposukcji. Omawia z pacjentem szczegóły, przygotowanie przed operacją, przebieg operacji i postępowanie po operacji, wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest dobry stan zdrowia, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. Nie jest wskazane palenie papierosów. Ocenia się wpływ chorób przewlekłych na przebieg leczenia.
Do zabiegu należy zgłosić się na czczo ( nie jeść i nie pić co najmniej 5 godzin przed zabiegiem ), być zdrowym. Preparaty typu Acard odstawić co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem, nie należy stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych, jak i innych wpływających na układ krzepnięcia krwi.
Należy ogolić operowane okolice, wykąpać się przed zabiegiem, nie nakładać kremów. Zabieg może się nie odbyć w przypadku stwierdzenia ciąży, miesiączki, opryszczki, przeziębienia lub innego stanu zapalnego, stanu wskazującego na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających.
ZNIECZULENIE:
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym ( tumescencyjnym) lub ogólnym i miejscowym, w zależności od zakresu liposukcji, a pacjent pozostaje na miejscu od kilku godzin do jednej doby. Najczęściej w znieczuleniu ogólnym przeprowadza się liposukcję brzucha, pleców, okolicy lędźwiowej, ud.
PRZEBIEG ZABIEGU:
Najpierw lekarz bada pacjenta, wykonuje na skórze pacjenta rysunek zaznaczając obszary operacyjne, fotografuje. Lekarz anestezjolog konsultuje pacjenta i kwalifikuje do znieczulenia.
Na początku zabiegu chirurg wykonuje kilka drobnych nacięć długości 3-6mm, przez które wprowadza płyn znieczulający kaniulą infiltrującą do tkanki podskórnej. Po ok. 15-20 minutach przez te same otwory wprowadza głowicę ultradźwiękową, gdzie tkanka tłuszczowa ulega rozbiciu na poszczególne komórki na płynną emulsję, spłaszcza wszystkie nierówności i uwypuklenia zbiorników tłuszczu i obkurcza skórę przez jej podgrzanie. Dopiero teraz odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej dla przywrócenia właściwej objętości tłuszczu i zaznaczenia mięśni, zakłada szwy na otwory w skórze, ewentualnie dreny długości 2cm, które usuwane są następnego dnia. Zakłada się opatrunki, ubranko uciskowe, czasami pod ubranko zakłada się gąbkę, dla zwiększenia ucisku.
LEKI PODAWANE PODCZAS LIPOSUKCJI:
To jest wykaz najczęściej podawanych leków i ich przeznaczenie:
- 0,9 % sól fizjologiczna (środek do oczyszczenia skóry);
- 1% Xylocaina – lek miejscowo znieczulający;
- Adrenalina – lek obkurczający naczynia krwionośne;
- Biofuroksym lub Cipronex – antybiotyk;
- Dormicum – lek nasenny;
- Hydroxizinum – lek uspakajający;
- Ketonal – lek przeciwbólowy;
- Pyralgin – lek przeciwbólowy.
W razie alergii lub wystąpieniu w przeszłości niepożądanej reakcji po ww. lekach, należy koniecznie poinformować o tym lekarza.
OKRES POOPERACYJNY:
Po zabiegu pacjent pozostaje w łóżku, otrzymuje kroplówki, płyny doustnie, leki przeciwbólowe, rozpoczyna przyjmowanie posiłków, jest uruchamiany. Przy zbyt szybkim poruszaniu się mogą wystąpić zawroty głowy, omdlenie. Podczas doby pobytu dwukrotnie naświetla się okolice operowane Lampą LED TRI WINGS, zostają zmienione opatrunki, usunięte dreny. Następnego dnia odbywa się pierwszy masaż, poczym pacjent opuszcza Centrum, najlepiej z osobą towarzyszącą, nie powinien prowadzić samochodu. Wskazana jest pomoc drugiej osoby w pierwszych dniach po zabiegu.
W domu zaleca się stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej, leków przeciwbólowych w razie bólu, przyjmowanie co najmniej pokarmów bogato białkowych oraz węglowodanowych (o powolnym uwalnianiu), spożywanie co najmniej 2,5 litra płynów obojętnych dziennie. Nie należy wprowadzać diet oszczędzających.
Należy zadbać o czyste i suche opatrunki, zmieniać codziennie, aby zapobiec infekcjom. Z nacięć skóry może wypływać treść surowiczo krwista przez około 2 dni. Nie należy ogrzewać miejsc operowanych, natomiast zaleca się chłodzić w przypadku wycieku dużej ilości intensywnie krwistej treści. Świąd, pociąganie, szczypanie, twardość i uczucie drętwienia są typowe, ustępują w ciągu 2 tygodni po zabiegu, czasem utrzymują się do miesiąca. Należy dbać o stały ucisk ubranka uciskowego i odpowiednie jego położenie.
Około 2-3 dni należy odpoczywać w łóżku, po liposukcji brzucha szczególnie zaleca się pozycję leżącą na plecach. Należy unikać siedzenia - może dojść do powstania w skórze poziomej bruzdy na wysokości pępka. Miejsca odsysane są podatne na ucisk, pozostają ślady nadmiernego ucisku – np. obcisłą gumką w majtkach.
Kąpiel pod prysznicem można wziąć w 3 dobie po zabiegu, kąpieli w wannie należy unikać przez co najmniej 3 tygodnie, innych basenów i jacuzzi przynajmniej miesiąc po operacji.
Pierwszy masaż jest zalecamy od następnego dnia po zabiegu. Od masaży zależy ostateczny kształt operowanych okolic. Najlepiej jest wykonywać masaże codziennie, przez pierwsze dwa tygodnie, następnie 2-3 razy w tygodniu, aż do uzyskania normalnego stanu powłok, zwykle około 30 masaży. Rekomendujemy również wykonywać masaże ultradźwiękowe LDM i naświetlaniem lampą LED TRI WINGS. Masaże manualne powinny być wykonywane przez masażystę doświadczonego w masażach po liposukcji.
Należy stale nosić ubranie uciskowe przez około 4-6 tygodni, można je zdejmować na czas kąpieli i prania ubranka ( w temperaturze do 40 stopni Celsjusza )
Po zabiegu można zauważyć ubytek objętości tłuszczu, ale wkrótce zaczyna się obrzęk, któremu przeciwdziała ubranko uciskowe. Pojawiają się krwiaki ( siniaki ), które przesuwają się zgodnie z grawitacją w dolne partie, np. brzucha, w okolicę wzgórka łonowego i narządów płciowych, co może spowodować ich przemijający obrzęk i okresową zmianę barwy, może zbierać się pod skórą płyn surowiczy – tzw. seroma. Najczęściej po liposukcji brzucha płyn umiejscawia się w okolicy pachwinowej, co jest odczuwalne i widoczne po wstrząśnięciu skóry, wymaga usunięcia za pomocą punkcji.
AKTYWNOŚĆ:
W pierwszym tygodniu unikaj forsowania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów, powoli możesz wznowić normalną aktywność. Nie należy wykonywać
wiczeń aerobowych przez około 3 tygodnie, chronić się przed słońcem, stosować na blizny kremy z filtrem UV co najmniej SPF 30. Blizny po nacięciach skóry będą najpierw czerwone, potem wiśniowe, następnie się rozjaśnią.
OCZEKIWANIA:
Celem zabiegu jest poprawa proporcji ciała, nie utrata wagi. Po zabiegu organizm zatrzymuje płyny, występuje przyrost masy ciała, który może się utrzymywać przez około 2 tygodnie po zabiegu. Ponad to należy pamiętać, że celem zabiegu jest znacząca poprawa sylwetki, nie doskonałość. Mogą wystąpić obrzęki w okolicy łonowej, siniaki okolic operowanych i niżej leżących, dyskomfort, bolesność zmniejsza się zwykle w ciągu 7- 10 dni. Występuje podwyższenie temperatury, najpierw zblednięcie, potem zaczerwienienie twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej, ciężkie bicie serca, do 72 godzin. Ostateczny efekt następuje około 3-6 miesięcy po zabiegu.
MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Typowym następstwem liposukcji jest potrzeba co najmniej dwutygodniowej nieobecności w pracy, występują: siniaki, krwiaki, opuchlizna, wycieki z ran o różnym nasileniu, pobolewania w miejscach wykonywania zabiegu, drętwienia, seroma (wodniak) - zebranie się płynupod skórą, anemizacja (obniżenie poziomu hemoglobiny). W ciągu 72 godzin od zabiegu mogą wystąpić objawy wywołane znieczuleniem: nudności, wymioty, rozkojarzenie, osłabienie fizyczne, kołatania serca.
Czas rekonwalescencji zależy od ilości okolic operowanych, objętości usuniętego tłuszczu, a powrót do pełnej aktywności wymaga indywidualnej opinii lekarza.
Każda liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, podczas którego mogą wystąpić niepożądane następstwa, czyli tzw. powikłania. Niegroźne i przejściowe powikłania występują w około 0,7-5% zabiegów. Najczęstszymi powikłaniami liposukcji są: uszkodzenie skóry lub tkani podskórnej, zmiana koloru skóry, obrzęki, uformowanie się krwiaka, nieprawidłowy kontur skóry, oparzenie, zakażenie rany, bliznowacenie. Bardzo rzadko (mniej niż 0,07%) dochodzi do poważnych powikłań, zagrażających życiu lub zdrowiu: uszkodzenie narządu wewnętrznego (np. jelita grubego), uszkodzenie włókien nerwowych, martwicę skóry, zakrzepicę, zator płucny lub mózgowy, wstrząs anafilaktyczny, zatrucie lidokainą, a nawet zgon.