Przejdź do treści
Plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha ( abdominoplastyka ), jest zabiegiem, który pozwala na wymodelowanie sylwetki w najbardziej problematycznym miejscu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Polega on na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego, „tzw. oponki” w części środkowej oraz dolnej brzucha.

W Centrum Estetyki Ciała wykonujemy zabieg lipomioabdominoplastyki. Co to znaczy? Podczas zabiegu najpierw odsysamy tłuszcz ze wzgórka łonowego, z bioder, brzucha nad pępkiem, równocześnie rzeźbimy w nim rowki zaznaczające środkowy i boczne brzegi mięśni prostych, dopiero potem odcinamy „oponkę”, zszywamy ze sobą brzegi przyśrodkowe mięśni prostych, co zwęża znacznie talię, następnie wszywamy pępek w nowym miejscu i zszywamy ranę skóry. W wyniku zabiegu następuje pozbycie się „oponki”, zwężenie talii, wysmuklenie talii przez odessanie bioder, wymodelowanie mięśni brzucha, co pozwala na ogólną, znaczną poprawę całej sylwetki i uzyskanie atrakcyjnego, sportowego wyglądu. Po przejściu plastyki brzucha pacjenci odczuwają poprawę komfortu życia, większą swobodę ruchów, chętniej biorą udział w życiu towarzyskim, zaczynają uprawiać sport.

Wskazania

Jest to zabieg dyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale w wielu przypadkach także zdrowotnymi. Najczęściej zgłaszają się panie po przebytych ciążach, które mają znacznie rozszerzoną kresę białą, czyli linię środkową nadbrzusza, uwypuklającą się zwłaszcza przy wstawaniu z pozycji leżącej, utrudniającą ich aktywność. Ponadto nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej w podbrzuszu wywołuje wiele dolegliwości, między innymi – bóle kręgosłupa, stany zapalne, grzybice czy odparzenia w fałdzie podskórnym.

Na operację tego typu decydują się także osoby z nadwagą, utratą elastyczności skóry, licznymi rozstępami. Zabieg jest niewskazany dla osób z dużą otyłością oraz dla kobiet, które planują zajście w ciążę.

Przed operacją

Wymagana jest konsultacja z chirurgiem, celem zbadania powłok brzusznych, kwalifikacji do zabiegu, wyjaśnienia przebiegu zabiegu, jego następstw, ewentualnych powikłań i rekonwalescencji. Osoby, które zdecydują się na zabieg plastyki brzucha, muszą na 10 dni przed jego wykonaniem zrezygnować z papierosów, restrykcyjnej diety, Aspiryny, niesterydowych leków przeciwzapalnych. Jest to niezbędne, by przebieg zabiegu i gojenie odbywały się prawidłowo. Należy wykonać zestaw badań laboratoryjnych, EKG.

Przeciwwskazania

Plastyka brzucha nie może byś przeprowadzona u osób z ciężkimi chorobami: układu krążenia, serca, zaburzeniami krzepnięcia krwi, a nieuregulowaną cukrzycą.

Wymagania

Pacjent, który decyduje się na plastykę brzucha, powinien przejść przed operacją badania i dostarczyć ich wyniki do placówki, są to:

  • grupa krwi

  • morfologia

  • układ krzepnięcia krwi

  • OB

  • glikemia

  • antygen Hbs, HCV, HIV

  • jonogram

  • EKG

Znieczulenie

Operacja jest wykonywana pod znieczuleniem ogólnym dotchawicznym.

Przebieg operacji

Zabieg rozpoczyna się nastrzyknięciem tkanki tłuszczowej okolic wzgórka łonowego, bioder i nadbrzusza roztworem Kleina, następnie odsysa się te okolice, długie nacięcie skóry w kształcie kotwicy między kolcami biodrowymi i nad pępkiem. Po przecięciu płata skóry i tkanki tłuszczowej możliwe jest odsłonięcie powierzchni mięśni prostych brzucha. Brzegi mięśni prostych zeszywa się ze sobą, następnie cały płat skórno-tłuszczowy nadbrzusza zostaje ściągnięty ku dołowi, usuwa się nadmiar skóry. Zostaje wycięty otwór, gdzie wszywa się pępek, następnie zszywa się ranę w podbrzuszu, pozostawiając dreny zakończone plastikowymi butelkami. Czas trwania operacji w przeważającym stopniu zależy od rozciągliwości powłok brzusznych. Może wynosić średnio 3-4 godziny. Przed zabiegiem cewnikuje się pęcherz, po zabiegu układa się pacjenta w pozycji leżącej z uniesionymi plecami. Po zabiegu następuje założenie opatrunku oraz specjalistycznego elastycznego ubrania, które będzie sprzyjało prawidłowemu gojeniu oraz osłoni ciało przed uszkodzeniem.

Przebieg pooperacyjny

Pacjentom jest zalecane pozostanie w łóżku przez całą dobę po zabiegu. Pobyt w Centrum trwa 2 doby. Plastyka brzucha to dość poważna ingerencja, dlatego normalnymi niedogodnościami, które występują po operacji to ból, obrzęk, ogólne osłabienie oraz zaburzenie czucia dotyku w podbrzuszu, mogące trwać do kilku miesięcy.

Powrót do normalnej aktywności

Przez kolejne 14 dni należy unikać wykonywania codziennych czynności. Kontrola chirurgiczna odbywa się ok. 3-5 doby, celem usunięcia drenów. Szwy zostaną usunięte w ok. 10-14 dobie po zabiegu. Po upływie około 2-3 tygodni od wykonania zabiegu można wrócić do codziennych czynności, bez aktywności fizycznej, kąpieli w wannie i basenie, współżycia seksualnego, nosić ubranko uciskowe. Należy wtedy rozpocząć masaże limfatyczne okolic operowanych, 2-3 razy w tygodniu. Powrót to pełnej aktywności fizycznej powinien nastąpić po całkowitym zagojeniu. Efekt końcowy uwidacznia się po około 6-12 miesiącach.

Powikłania

Każda procedura operacyjna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Mogą one wymagać interwencji chirurgicznej lub wdrożenia leczenia zachowawczego. Do możliwych powikłań należy wystąpienie krwiaka, podskórne zbiorniki płynu (seroma), infekcja i rozejście się rany, martwica brzegów rany lub pępka, asymetria, blizna atroficzna lub nadmierne bliznowacenie, uwypuklenie blizny na jej bocznych końcach ( tzw. psie uszy ), niezadowolenie z efektu estetycznego. Leczenie może być prowadzone w sposób zachowawczy lub chirurgiczny. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań należy stosować się do zaleceń po zabiegowych, zgłaszać na kontrole w wyznaczonych terminach, zgłaszać lekarzowi zauważone nieprawidłowości. Powikłania zdarzają się rzadko przy stosowaniu się do zaleceń lekarskich.