Podologia to dziedzina medycyny z zakresu kosmetologii i dermatologii obejmująca wszelkie schorzenia zachodzące w obrębie stóp. Lekarz zajmujący się ich diagnozowaniem i leczeniem jest podolog.
Jego zadaniem jest w pierwszej kolejności zidentyfikowanie problemu, jaki nęka pacjenta, a następnie wyeliminowanie i cofnięcie wszelkich skutków choroby.
Najczęściej do podologa zgłaszają się osoby starsze i diabetycy, ale nie jest to reguła. Z pomocy lekarza korzystać mogą wszystkie osoby borykające się z takimi problemami jak wrastające paznokcie, popękane pięty, bolesne odciski czy przewlekłe infekcje grzybiczne, wirusowe lub bakteryjne.
Jego zadaniem jest w pierwszej kolejności zidentyfikowanie problemu, z którym boryka się pacjent, a następnie wyeliminowanie i cofnięcie wszelkich skutków choroby.
Najczęściej do podologa zgłaszają się osoby starsze i diabetycy, ale nie jest to reguła. Z pomocy lekarza korzystać mogą wszystkie osoby borykające się z takimi problemami jak wrastające paznokcie, popękane pięty, bolesne odciski, stopa cukrzycowa czy przewlekłe infekcje grzybiczne, wirusowe lub bakteryjne.
Wizytę u specjalisty warto zaplanować jak tylko zauważymy niepokojące problemy skórne (np. łuszczyca, owrzodzenie, brodawki, odciski, pękające pięty) lub paznokciowe (m.in. wrastanie, przebarwienia, uszkodzenia płytki) w obrębie stopy. Podstawowy zabieg podologiczny warto przeprowadzić nawet gdy nie odczuwasz jeszcze bólu.
Pamiętaj, że niezwykle ważna jest profilaktyka! Dobrane obuwie i używanie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji stóp pomoże w utrzymaniu dobrego stanu skóry i paznokci.
Zabiegi podologiczne w naszym gabinecie są przede wszystkim skoncentrowane na komforcie i relaksie pacjenta. Dzięki naszemu indywidualnemu podejściu dla większości pacjentów jest to chwila wytchnienia i odprężenia. Chociaż w pewnych sytuacjach, zwłaszcza gdy pracujemy na tkankach wrażliwych, czy w stanie zapalnym, może wystąpić krótkotrwały dyskomfort. W takich przypadkach zawsze informujemy o tym pacjenta, a ewentualne dolegliwości mijają w ciągu kilku sekund. Zabiegi wykonywane są przez specjalistów i pozwalają skutecznie poradzić sobie z dolegliwością i przywrócić przyjemność z chodzenia.
Przed wizytą u podologa powinieneś przede wszystkim zadbać o higienę osobistą stóp. Umyj je i osusz. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś stosować środków na problem, który Cię nęka - żadnych balsamów, kremów czy maści - to ułatwi lekarzowi diagnozę dolegliwości.
Jeśli problem dotyczy paznokci, to nie należy ich obcinać - może to utrudnić część zabiegów podologicznych.
Dodatkowo przydadzą się twoje najwygodniejsze buty - takie które nosisz na co dzień (ewentualnie wkładki ortopedyczne, których używasz) i zestaw badań, jakie w ostatnim czasie wykonywałeś (o ile takie były).
Jeśli przyjmujesz lub stosujesz jakiekolwiek preparaty apteczne, zalecamy zabrać je na pierwszą wizytę w celu przedstawienia ich podologowi.
Każdą wizytę rozpoczyna rozmowa, w ten sposób specjalista zbiera wywiad chorobowy.
Przygotuj się na pytania dotyczące celu wizyty, dolegliwości, jakie Cię nękają, czasu ich trwania, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków oraz sposobów na poradzenie sobie z Twoim problemem, jakie dotychczas stosowałeś.
Po zakończeniu wywiadu lekarskiego zostaniesz poproszony o zdjęcie obuwia. Lekarz obejrzy Twoje stopy, oceni stan skóry i paznokci. Może dodatkowo zdecydować się na wykonanie dodatkowych testów - wszystkie są absolutnie bezbolesne. Nie musisz się więc martwić.
Na podstawie rozmowy i badania podolog przedstawi Ci diagnozę i wspólnie ustalicie plan leczenia.
W większości przypadków wystarczy dobranie i zastosowanie odpowiednich leków i preparatów. Czasami konieczny będzie jednak leczniczy zabieg podologiczny.
Pamiętaj, że problem wrastającego paznokcia czy pękających pięt to nie powód do wstydu. Lekarz jest po to, aby Ci pomóc, a nie oceniać!
W Centrum Estetyki Ciała wykonujemy takie zabiegi jak:
Klamry Ortonyksyjne
Ta niezwykle skuteczna metoda polega na zakładaniu na płytkę paznokciową maleńkiej, odpowiednio dobranej klamry. Z jej pomocą możemy jeszcze skuteczniej walczyć z wrastającymi paznokciami i nadawać im prawidłowy kształt.
Metoda Arkady
Zabieg ten polega na stabilizacji palca za pomocą specjalnego urządzenia medycznego - kostki Arkady. Stosowany jest na paznokciach wrastających nawet w bardzo zaawansowanym stanie.
Rekonstrukcja Płytki Paznokciowej
Rekonstrukcja paznokci np. po urazach polega na odbudowaniu płytki paznokciowej za pomocą żelu utwardzanego światłem UV.
Usuwanie brodawek
Leczenie zmian grudkowych z wykorzystaniem preparatów miejscowych, krioterapii, laseroterapii i leczenia chirurgicznego
Usuwanie odcisków, modzeli i nagniotków
Leczenie pojawiających się zrogowaceń naskórka za pomocą mechanicznego lub chemicznego złuszczania warstw rogowych
Grzybica Stóp i Paznokci
Leczeniem chorób stóp i paznokci związanych z zakażeniem przez grzyby można zająć się zarówno stosując preparaty miejscowe, jak i leki doustne.
W naszej klinice zabiegi z zakresu podologii wykonywane są przez doświadczonych lekarzy.
Umów wizytę i zadbaj o zdrowe stopy! - Napisz lub zadzwoń