Przejdź do treści

Podologia

Podolog Katowice - Pomagamy leczyć wrastające paznokcie, grzybicę stóp, haluksy. Zapraszamy do umówienia wizyty.

 

Co to jest podologia? 

Podologia to dziedzina medycyny z zakresu kosmetologii i dermatologii obejmująca wszelkie schorzenia zachodzące w obrębie stóp. Lekarz zajmujący się ich diagnozowaniem i leczeniem jest podolog.

Jego zadaniem jest w pierwszej kolejności zidentyfikowanie problemu, jaki nęka pacjenta, a następnie wyeliminowanie i cofnięcie wszelkich skutków choroby.

Najczęściej do podologa zgłaszają się osoby starsze i diabetycy, ale nie jest to reguła. Z pomocy lekarza korzystać mogą wszystkie osoby borykające się z takimi problemami jak wrastające paznokcie, popękane pięty, bolesne odciski czy przewlekłe infekcje grzybiczne, wirusowe lub bakteryjne.
 

Kim jest podolog i w czym może nam pomóc?

Jego zadaniem jest w pierwszej kolejności zidentyfikowanie problemu, z którym boryka się pacjent, a następnie wyeliminowanie i cofnięcie wszelkich skutków choroby.

Najczęściej do podologa zgłaszają się osoby starsze i diabetycy, ale nie jest to reguła. Z pomocy lekarza korzystać mogą wszystkie osoby borykające się z takimi problemami jak: wrastające paznokcie, popękane pięty, bolesne odciski, stopa cukrzycowa czy przewlekłe infekcje grzybiczne, wirusowe lub bakteryjne.
 

Kiedy powinieneś odwiedzić gabinet podologiczny?

Wizytę u specjalisty warto zaplanować jak tylko zauważymy niepokojące problemy skórne (np. łuszczyca, owrzodzenie, brodawki, odciski, pękające pięty) lub paznokciowe (m.in. wrastanie, przebarwienia, uszkodzenia płytki) w obrębie stopy. Podstawowy zabieg podologiczny warto przeprowadzić nawet gdy nie odczuwasz jeszcze bólu.

Na konsultacje podologiczne powinny wybrać się osoby:

 • Doświadczające bólu stóp, który może być spowodowany przez przeciążenie, urazy, zwichnięcia lub skręcenia. Specjalista ten może zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie. Konieczna może być również rehabilitacja stopy.

 • Z problemami dermatologicznymi - w przypadku wystąpienia grzybicy paznokci, wrastających paznokci, modzeli, odcisków, czy innych. Podolog może zaproponować skuteczne rozwiązania, takie jak leczenie farmakologiczne, usuwanie nagniotków czy właściwą pielęgnację.

 • Z cukrzycą - osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej podatne na problemy związane ze stopami, takie jak owrzodzenia, neuropatia czy infekcje. Podolog może zapewnić specjalistyczną opiekę nad stopami diabetyków, monitorując ich stan, dbając o odpowiednią higienę i profilaktykę oraz udzielając porad w zakresie odpowiedniego obuwia.

 • Cierpiące na nagromadzenie martwego naskórka - jeśli stopa gromadzi nadmierną ilość martwego naskórka, może to prowadzić do powstawania odcisków, nagniotków czy pęcherzy. Podolog może przeprowadzić profesjonalne usuwanie martwego naskórka, aby złagodzić dyskomfort i zapobiec poważniejszym problemom.

 • Z zaburzeniami biomechanicznymi - osoby odczuwające ból stóp, kostek, kolan czy pleców mogą cierpieć z powodu zaburzeń biomechanicznych, takich jak płaskostopie, koślawość lub szpotawość. Podolog może przeprowadzić ocenę biomechaniczną i zaproponować odpowiednie wkładki ortopedyczne, ćwiczenia lub terapię, aby poprawić funkcjonowanie stóp i redukować ból.

 • Z problemami z paznokciami - wrastające paznokcie, grzybica czy inne schorzenia paznokci mogą powodować dyskomfort i infekcje. Leczenie paznokci to przede wszystkim odpowiednie zabiegi, doradztwo w zakresie pielęgnacji oraz wskazówki dotyczące unikania nawrotów.

Pamiętaj, że niezwykle ważna jest profilaktyka! Dobrane obuwie i używanie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji stóp pomoże w utrzymaniu dobrego stanu skóry i paznokci.
 

Czy zabieg podologiczny boli?

Zabiegi podologiczne w naszym gabinecie są przede wszystkim skoncentrowane na komforcie i relaksie pacjenta. Dzięki naszemu indywidualnemu podejściu dla większości pacjentów jest to chwila wytchnienia i odprężenia. Chociaż w pewnych sytuacjach, zwłaszcza gdy pracujemy na tkankach wrażliwych, czy w stanie zapalnym, może wystąpić krótkotrwały dyskomfort. W takich przypadkach zawsze informujemy o tym pacjenta, a ewentualne dolegliwości mijają w ciągu kilku sekund. Zabiegi wykonywane są przez specjalistów i pozwalają skutecznie poradzić sobie z dolegliwością i przywrócić przyjemność z chodzenia.
 

Jak przygotować się do wizyty?

Przed wizytą u podologa powinieneś przede wszystkim:

 • Zadbać o higienę osobistą stóp. Umyj je i osusz. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś stosować środków na problem, który Cię nęka - żadnych balsamów, kremów czy maści - to ułatwi lekarzowi diagnozę dolegliwości. Zaleca się także przyniesienie ze sobą czystych skarpetek, aby podczas wizyty móc zmienić obecne.
   
 • Jeśli problem dotyczy paznokci, to nie należy ich obcinać - może to utrudnić część zabiegów podologicznych. Zaleca się także, by na paznokciach nie znajdował się lakier.
   
 • Przydadzą się twoje najwygodniejsze buty - takie które nosisz na co dzień (ewentualnie wkładki ortopedyczne, których używasz)
   
 • Zestaw badań, jakie w ostatnim czasie wykonywałeś (o ile takie były). Jeśli pacjent ma jakiekolwiek wcześniejsze problemy związane ze stopami, warto przygotować krótki opis ich historii. Dotyczyć to może urazów, infekcji, bólu, czy innych dolegliwości.
   
 • Jeśli przyjmujesz lub stosujesz jakiekolwiek preparaty apteczne, zalecamy zabrać je na pierwszą wizytę w celu przedstawienia ich podologowi. Warto przynieść ze sobą listę wszystkich obecnie stosowanych leków i suplementów. Niektóre środki mogą mieć wpływ na zdrowie stóp, dlatego ważne jest, aby podolog był z nimi zaznajomiony.


 

Zapraszamy do gabinetu podologicznego - sprawdz nasz cennik zabiegów podologicznych | Podologia Katowice


Przebieg wizyty

Każdą wizytę rozpoczyna rozmowa, w ten sposób specjalista zbiera wywiad chorobowy.

Przygotuj się na pytania dotyczące celu wizyty, dolegliwości, jakie Cię nękają, czasu ich trwania, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków oraz sposobów na poradzenie sobie z Twoim problemem, jakie dotychczas stosowałeś.

Po zakończeniu wywiadu lekarskiego zostaniesz poproszony o zdjęcie obuwia. Lekarz obejrzy Twoje stopy, oceni stan skóry i paznokci. Może dodatkowo zdecydować się na wykonanie dodatkowych testów - wszystkie są absolutnie bezbolesne. Nie musisz się więc martwić.

Na podstawie rozmowy i badania podolog przedstawi Ci diagnozę i wspólnie ustalicie plan leczenia.

W większości przypadków wystarczy dobranie i zastosowanie odpowiednich leków i preparatów. Czasami konieczny będzie jednak leczniczy zabieg podologiczny.

Pamiętaj, że problem wrastającego paznokcia czy pękających pięt to nie powód do wstydu. Lekarz jest po to, aby Ci pomóc, a nie oceniać!
 

Zabiegi podologiczne - Podolog Katowice

W Centrum Estetyki Ciała wykonujemy takie zabiegi jak:

 • Klamry Ortonyksyjne

  Ta niezwykle skuteczna metoda polega na zakładaniu na płytkę paznokciową maleńkiej, odpowiednio dobranej klamry. Z jej pomocą możemy jeszcze skuteczniej walczyć z wrastającymi paznokciami i nadawać im prawidłowy kształt.

 • Metoda Arkady

  Zabieg ten polega na stabilizacji palca za pomocą specjalnego urządzenia medycznego - kostki Arkady. Stosowany jest na paznokciach wrastających nawet w bardzo zaawansowanym stanie.

 • Rekonstrukcja Płytki Paznokciowej

  Rekonstrukcja paznokci np. po urazach polega na odbudowaniu płytki paznokciowej za pomocą żelu utwardzanego światłem UV.

 • Usuwanie brodawek

  Leczenie zmian grudkowych z wykorzystaniem preparatów miejscowych, krioterapii, laseroterapii i leczenia chirurgicznego

 • Usuwanie odcisków, modzeli i nagniotków

  Leczenie pojawiających się zrogowaceń naskórka za pomocą mechanicznego lub chemicznego złuszczania warstw rogowych

 • Grzybica Stóp i Paznokci

  Leczeniem chorób stóp i paznokci związanych z zakażeniem przez grzyby można zająć się zarówno stosując preparaty miejscowe, jak i leki doustne.

 

W naszej klinice zabiegi z zakresu podologii wykonywane są przez doświadczonych lekarzy.

Umów wizytę i zadbaj o zdrowe stopy! - Napisz lub zadzwoń

Klamry ortonyksyjne

Wysoce skuteczna metoda, w której na wrastającą płytkę paznokciową zakłada się odpowiednią klamrę. Bezbolesna i przynosi natychmiastową ulgę.

Metoda Arkady

Stabilizacja palca i odkształcenie płytki paznokciowej za pomocą manipulatorów. Dolegliwości bólowe ustępują natychmiast po zabiegu.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Zabieg polega na odbudowaniu płytki paznokciowej za pomocą żelu utwardzanego światłem UV po jej uprzednim opracowaniu.

Brodawki stóp

Leczenie zmian grudkowych z wykorzystaniem preparatów miejscowych, krioterapii, laseroterapii i leczenia chirurgicznego.

Modzele i nagniotki

Leczenie zmian zwiazanych z rogowaceniem skóry poprzez złuszczanie warst rogowych oraz preparaty zmiękczające naskórek.

Grzybica stóp i paznokci

Leczenie zakażenia skóry lub paznokci przez grzyby. W leczeniu stosuje się preparaty miejscowe, leki doustne, rekonstrukcję płytki.