Przejdź do treści
Przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu (własnego) stosowany jest nie tylko w zabiegach chirurgii estetycznej ale także rekonstrukcyjnej. Są to takie zabiegi jak np. powiększanie ust, redukcja zmarszczek, wygładzanie fałdów bądź uzupełnianie ubytków po urazach, chorobach czy też wrodzonych wadach. Tłuszcz pobierany jest najczęściej z przyśrodkowych powierzchni ud czy też z okolic nadłonowych.

Charakterystyka

Zabieg przeszczepu zbliżony jest do tradycyjnej liposukcji, natomiast wymaga pobrania zdecydowanie mniejszej ilości tkanki. Pierwszy etap polega na wprowadzeniu grubej igły z kilku niewielkich nacięć, którą wprowadza się specjalny płyn między innymi obkurczający naczynia krwionośne (zmniejsza to krwawienie po zabiegu). W następnym kroku tłuszcz odsysany jest z wykorzystaniem kaniul osadzonych na strzykawkach. W ostatnim kroku zakłada się szwy i opatrunki, a miejsce pobierania uciska się wykorzystując specjalnie przygotowane ubranie lub też plastry.

Przeszczep tłuszczu wymaga pobrania nieco nadmiaru tkanki, ponieważ w trakcie zabiegu komórki tłuszczowe mogą zostać uszkodzone oraz ulec biodegradacji. W rezultacie masa pobranej tkanki jest mniejsza, czasem o nawet 30% co może wywołać konieczność powtórzenia zabiegu. Po przeszczepie tłuszczu mogą się pojawić powikłania, takie jak krwiak (w miejscu biorczym bądź dawczym), zaropienie rany, nierówność obszarów poddanych zabiegowi.