Przejdź do treści
Szczelina odbytu

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu (łac. Fissura ani; ang. Anal fissure) jest to linijne pęknięcie w kanale odbytu, bądź owrzodzenie anodermy wyścielającej końcowy odcinek odbytu. Powstaje w wyniku uszkodzenia mechanicznego, uporczywych zaparć, zakażenia gruczołów odbytowych, oraz przewlekłego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu. Dochodzi do upośledzonego ukrwienia w kanale odbytu, a to z kolei powoduje pęknięcie i kolejne podrażnienie leżącego pod nią mięśnia zwieracza wewnętrznego. Powstaje mechanizm błędnego koła nasilający pogłębianie się pęknięcia, tworzenie owrzodzenia, bolesnego skurczu odbytu oraz nasilenia bardzo intensywnych dolegliwości bólowych.

Schorzenie pojawia się w każdym wieku bez względu na płeć, towarzyszy mu silny ból związany z oddawaniem stolca, pieczenie, a często także krwawienie – pasmo jasnej krwi na stolcu lub papierze toaletowym. Około 50 % pacjentów z tą chorobą cierpi na różnego stopnia świąd. Tym objawom najczęściej przypisuje się związek z innymi schorzeniami odbytu – najczęściej chorobą hemoroidalną. Powinny one skłonić pacjenta do wizyty u proktologa, gdyż nie leczona szczelina może spowodować dolegliwości bólowe o bardzo dużym nasileniu, zatrzymanie stolca z powodu skurczu odbytu i obawy przed jego oddaniem. Pacjenci z zaawansowaną szczeliną odbytu mają zaznaczone głębokie zmiany emocjonalne.

Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu maści z lekami przeciwzapalnymi, nitrogliceryną, tlenkiem azotu, masaże odbytu, błonnik i leki zmiękczające i rozluźniające stolec.

Dr Henryk Mekle jest autorem patentu na skład maści robionej pozwalającej leczyć nawet trudne przypadki tego schorzenia. Leczenie nieoperacyjne, zachowawcze zalecamy z użyciem tej maści i rozszerzania odbytu plastikowym dilatatorem przez okres 3-6 miesięcy. Przy bardzo silnych dolegliwościach bólowych i braku możliwości leczenia zabiegowego, wstrzykujemy do zwieracza wewnętrznego botulinę, która rozluźnia ten mięsień, co zmniejsza bóle, umożliwia wprowadzanie dilatatora.

Leczenie zabiegowe zalecamy w przypadku niepowodzenia leczenia maścią i dilatatorem, nie stosowania się pacjenta do zaleceń, poważnego stanu zaawansowania szczeliny. Zabieg odbywa się w trybie chirurgii jednego dnia.

Laserowe usunięcie

Leczenie szczeliny odbytu przez laserowe usunięcie – jest to zabieg w znieczuleniu miejscowym i ogólnym dożylnym, co zapewnia pełny komfort pacjentowi, nie wymaga hospitalizacji powyżej kilku godzin po zabiegu. Polega na wprowadzeniu do odbytu wziernika z odpowiednim otworem, który naprowadza się na szczelinę, a następnie za pomocą plamki lasera – bezdotykowo usuwa się patologiczne tkanki szczeliny odbytu.

Laserowe usunięcie szczeliny odbytu łączymy z przecięciem zwieracza wewnętrznego laserem w dnie szczeliny, lub bocznie od niej, metodą krytą ( zamkniętą Notarasa ), rozmasowujemy napięty zwieracz metodą Recamiera, albo wstrzykujemy botulinę do mięśnia zwieracza wewnętrznego. Połączenie tych dwóch technik nie jest niebezpieczne dla pacjenta, daje wysoki odsetek wyleczenia. Jest to nowoczesna metoda leczenia szczeliny, kosztowna, co wynika z kosztów wyposażenia gabinetu w laser, video anoskop. Jednak przy dużym doświadczeniu lekarza stało się doskonałą alternatywą dla innych metod chirurgicznych.