Przejdź do treści

Trychologia

Trycholog dąży do uzyskania założonych efektów terapeutycznych. | Trycholog Katowice - Centrum Estetyki Ciała


Co to jest trychologia? 

Trychologia to jedna z najnowszych dziedzin kosmetologii, zajmująca się problemami i schorzeniami skóry głowy oraz włosów, ich budową oraz wzrostem. Jej zadaniem jest znalezienie przyczyny problemów związanych przede wszystkim z kondycją włosów (w tym mieszki włosowe), nadmiernym wypadaniem włosów, oraz zmian na skórze głowy i łojotokowym zapaleniem skóry głowy.

Trycholog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry głowy oraz włosów, takich jak np.: osłabiony porost włosów, wypadanie włosów, łysienie androgenowe.

Konsultacja trychologiczna to dobry pomysł jeśli dolega Ci:

 • Łysienie (zauważyłeś nagłe, nieprzewidywalne utraty włosów w postaci okrągłych lub owalnych łysych plam na skórze głowy, występowanie czerwonych, zaczerwienionych obszarów skóry w miejscach utraty włosów bez innych widocznych przyczyn, takich jak urazy czy infekcje, które mogłyby wyjaśnić utratę włosów)
 • Nadmierna utrata włosów (zauważyłeś znaczną ilość włosów na szczotce, poduszce lub podczas mycia włosów, włosy mogą stawać się cieńsze i osłabione)
 • Łojotok (jest jedną z najczęstszych chorób skóry głowy. Może się objawiać nadmiernym łojotokiem, złuszczaniem się skóry oraz tłustymi łuskami na włosach. Pojawia się również swędzenie skóry głowy)
 • Łuszczyca (pojawiły się suche, czerwone plamy na skórze głowy, silne świąd i pieczenie, nadmierne złuszczanie się skóry lub krótkotrwałe i długotrwałe zmiany w zakresie stanu skóry głowy)
 • Problemy z kondycją włosów i skóry głowy (doświadczasz chronicznego stanu suchych, matowych, słabych włosów. Skóra głowy jest podrażniona, wrażliwa na kosmetyki, czy podatna na alergie. Włosy mają problemy z wzrostem, są kruche, trudne do stylizacji)

Zgłoś się do naszego centrum trychologii. Diagnostyka trychologiczna i opieka trychologa Katowice - Napisz lub zadzwoń

 

Lekarz Trycholog - Specjalista z zakresu zdrowia włosów i skóry głowy

Trycholog cechuje się holistycznym podejściem w stosunku do pacjenta, uwzględniając różne aspekty jego zdrowia. Jego wiedza nie ogranicza się jedynie do aspektów kosmetycznych. Rozumie skomplikowane procesy zachodzące na skórze głowy, potrafi zdiagnozować przyczyny różnych problemów, takich jak nadmierne wypadanie włosów, łysienie czy łupież.

 

Trycholog Katowice, trychologia, wypadanie włosów, pomoc w diagnozowaniu chorób skóry głowy


Jak przygotować się do wizyty?

Bardzo ważne jest, aby pacjenci trychologiczni odpowiednio przygotowali się do spotkania z trychologiem. Pamiętaj:

 • nie myj głowy 24 godziny przed badaniem (warto unikać mycia włosów dzień przed wizytą u trychologa. Chodzi o to, aby specjalista mógł ocenić stan Twojej skóry głowy i włosów w naturalnych warunkach, bez wpływu szamponów czy innych preparatów.)
 • w przypadku problemów z łupieżem nie stosuj szamponu przeciwłupieżowego przez 3-4 mycia głowy poprzedzające badanie,
 • nie stosuj w dzień badania produktów do stylizacji, maskujących ubytki we włosach oraz suchych szamponów,
 • przypomnij sobie przebieg dotychczasowych kuracji, czas ich trwania, stosowane produkty oraz osiągnięte rezultaty.
 • zbierz historię medyczną (przed wizytą warto zastanowić się nad swoją historią medyczną związaną ze skórą głowy i włosami. To obejmuje informacje o wcześniejszych problemach, jakie występowały, przebyte choroby, stosowane leki, a także rodzinne historie chorób skórnych. Im bardziej szczegółowe informacje przekazujesz, tym lepiej trycholog będzie mógł zrozumieć twoje problemy.)

Etap przygotowania do wizyty trychologicznej jest niezwykle ważny, gdyż pozwala trychologowi na właściwą ocenę stanu skóry głowy i włosów, stawiać właściwą diagnozę oraz dopasować odpowiednie leczenie.

 

Przebieg wizyty

Podczas wizyty trycholog przeprowadzi wywiad kliniczny w celu ustalenia przyczyn problemów ze skórą głowy i włosami.

Trycholog w bardzo dużym powiększeniu obejrzy skórę głowy za pomocą specjalnej kamery, ocenia stan skóry głowy, kondycję włosów, mieszków włosowych oraz cebulek włosowych, a następnie omówi obraz i zaproponuje odpowiednią terapię.

Połączenie szczegółowego wywiadu z dokładnym badaniem trychoskopowym zwykle pozwala na ustalenie przyczyny problemów.

Po diagnozowaniu schorzeń skóry głowy i włosów trycholog może zaproponować odpowiednią kurację lub zabieg medycyny estetycznej np. wykonanie mezoterapii igłowej.

 

Dlaczego warto odwiedzić trychologa?

Wizyta u trychologa to nie tylko konsultacja dla osób borykających się z poważnymi problemami skóry głowy. To również doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o własnych włosach, ich strukturze i potrzebach. Trycholog pomoże dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji, doradzi w kwestii diety wpływającej na zdrowie włosów oraz zaproponuje ewentualne zabiegi poprawiające ich kondycję.

 

Kiedy trzeba udać się do trychologa?

Wizyta u doświadczonego trychologa jest zalecane, gdy zaczynamy dostrzegać niepokojące symptomy dotyczące naszej skóry głowy. Pierwsze oznaki mogą objawiać się jako swędzenie czy uczucie napięcia skóry. Inne, bardziej widoczne symptomy to na przykład łupież, zaczerwienienia czy pojawienie się krost czy innych nieprawidłowości na skórze głowy.

Chociaż wiele osób decyduje się na wizytę u trychologa dopiero, gdy problem z wypadaniem włosów staje się bardziej widoczny, warto pamiętać, że takie objawy mogą wskazywać na głębsze problemy zdrowotne. Często pacjenci szukają pomocy głównie z powodów estetycznych, takich jak łysienie, ale te symptomy mogą być również sygnałem innych, poważniejszych kwestii zdrowotnych.

 

Kuracje trychologiczne

Skuteczność podejmowanej przez nas terapii jest efektem stosowania odpowiednio dobranych i sprawdzonych preparatów trychologicznych.

Wspierając się wieloletnim doświadczeniem w diagnozowaniu schorzeń trychologicznych, proponujemy stosowanie zalecanych i niezwykle skutecznych produktów włoskiej marki Nubea.

Preparaty marki Nubea zawierają w swoim składzie naturalne olejki eteryczne oraz wyciągi roślinne dzięki czemu są delikatne, a przy tym doskonale radzą sobie z różnymi problemami skóry głowy i włosów. Preparaty nie zawierają SLES i alkoholu, dzięki czemu nie naruszają delikatnej równowagi skóry. Ich skład został opracowany na podstawie wyników długotrwałych badań i testów.

Zabiegi trychologiczne wykonywane przez naszego trychologa trwają zwykle około godziny (przy długich włosach czas może wydłużyć się o 20min) i jest niezwykle relaksujący dzięki wykonywanemu masażowi. W czasie jego trwania uczę moich pacjentów zasad prawidłowej pielęgnacji włosów oraz skóry głowy.

Stosowana w naszym centrum kuracja nie kończy się tylko na zabiegach, lecz dla pełnego efektu kontynuowana jest przez pacjenta w domu. Takie połączenie intensywnych zabiegów z codzienną właściwą pielęgnacją zapewnia powodzenie całej terapii.

 

Zabiegi inwazyjne

Bardzo istotnym elementem terapii schorzeń skóry głowy i włosów, szczególnie przy wypadaniu włosów oraz łysieniu, są zabiegi inwazyjne. Są to niechirurgiczne zabiegi medyczne, polegające na podaniu odpowiednio dobranych preparatów w głąb skóry głowy. Podawanie substancji odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu, gotowej ampułkostrzykawki lub klasycznie, igły i strzykawki.

W naszej klinice zabiegi z zakresu trychologii wykonywane są przez lekarzy z wieloletnim doświadczaniem. Interesuje Cię leczenie łojotokowego zapalenia skóry, leczenie łysienia a może zabieg z zakresu niechirurgicznego zagęszczania włosów?

 

Umów wizytę lub badanie skóry głowy i zadbaj o zdrowe włosy! Gabinet trychologii Centrum Estetyki Ciała - Napisz lub zadzwoń

 

Zabiegi trychologiczne -Trycholog Katowice

Mezoterapia igłowa

Zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy odpowiednio dobranym preparatem, wpływając korzystnie na stan skóry głowy. Włosy po zabiegu są odżywione i wzmocnione, następuje zahamowanie wypadania włosów i stymulacja do produkcji nowych.

Karboksyterapia

Karboksyterapia polega na podawaniu czystego dwutlenku węgla za pomocą odpowiedniej techniki, wpływając na odżywienie i dotlenienie cebulki włosowej, dzięki czemu zmniejsza się wypadanie włosów oraz stymuluje wzrost nowych.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Zabieg polegający na podaniu osocza z krwi pacjenta, dzięki czemu następuje zahamowanie wypadania włosów i stymulacja odrostu nowych.