Przejdź do treści
Usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków Katowice

Laserowe usuwanie żylaków różni się od tradycyjnej operacji chirurgicznej. Wykonujemy go wykorzystując metodę EVLT (EndoVenous Laser Treatment), czyli leczenia za pomocą wewnątrznaczyniowej koagulacji, powodującej zamknięcie niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. W tym celu do wnętrza żyły wprowadzamy światłowód lasera lub bardziej elastyczną końcówkę koagulującą żyłę za pomocą fali radiowej. Stosujemy tą technikę zamiast tzw. strippingu, czyli zwykłego zabiegu chirurgicznego polegającego na mechanicznym usunięciu żyły.

Pojedyncze żylaki usuwamy metodą miniflebektomii lub przez sklerotyzację – wprowadzenie środka zamykającego naczynia.

Miniflebektomia jest rodzajem leczenia chirurgicznego w którym ciecia chirurgiczne mają długości od 2 do 3 mm, to pozwala na zminimalizowanie urazu chirurgicznego i pozwala uzyskać dobry efekt kosmetyczny. Wykonuje się ją w przypadku małych żylaków oraz jako uzupełnienie zabiegów ELVT lub VNUS u chorych, u których nie można wykonać sklerotyzacji.

Laserowym leczeniem żylaków zajmują się specjaliści takie jak chirurdzy oraz flebolodzy, którzy specjalizują się w diagnostyce i terapii chorób żył. Kwalifikacja pacjenta do odpowiedniego leczenia opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim oraz przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych.

Zalety laserowego usuwania żylaków metodą EVLT:

  • brak konieczności hospitalizacji
  • krótki czas trwania zabiegu
  • pełna skuteczność
  • miejscowe znieczulenie z możliwością zabiegu w znieczuleniu ogólnym dożylnym
  • krótki czas rehabilitacji i powrotu do zwykłej aktywności

Przewiduje się, że za kilka lat EVLT będzie podstawową metodą leczenia żylaków. To innowacyjne rozwiązanie umożliwia zamknięcie światła nawet dużej żyły, przy czym na skórze są wykonywane tylko nakłucia lub niewielkie nacięcia. Co niezwykle istotne - pacjent może wstać i chodzić od razu po przeprowadzeniu zabiegu – nie ma konieczności hospitalizacji.

Laserowe usuwanie żylaków Katowice - jak się przygotować?

Przed przeprowadzeniem laserowego usuwania żylaków konieczne jest podjęcie konsultacji z lekarzem chirurgiem – oraz poddanie się badaniu USG Doppler żył kończyn dolnych. Na tej podstawie lekarz ustali przyczyny niewydolności żył i ustali plan, wyjaśni także przebieg zabiegu. Zalecamy podstawowy zestaw badań krwi. Dokonuje się również pomiaru obwodów kończyn celem zamówienia pończochy uciskowej, którą należy nosić po zabiegu.
 

Znieczulenie miejscowe


Czy laserowe usuwanie żylaków boli?

Laserowe usuwanie żylaków to procedura, która nie jest bolesna dzięki zastosowaniu znieczulenia. Warto jednak pamiętać, że mimo znieczulenia nie zostają wyeliminowane wszystkie wrażenia czuciowe. To oznacza, że podczas zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort.

W dzień zabiegu:

  • na 14 dni przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania leków zawierających kwas acetylosalicylowy;
  • na 6 godzin przed zabiegiem nie należy pić ani jeść, 12 godzin nie palić;
  • operowaną kończynę należy ogolić wraz z pachwiną.
     

Zabieg klejenia żylaków:

Polega na wstrzykiwaniu mieszanki specjalnie przygotowanych związków chemicznych. Są one przeznaczone do bezpiecznego stosowania wewnątrz naczyń, gdzie polimeryzuje w świetle żył, przez co zapoczątkowuje proces klejenia, a następnie nieodwracalnego włóknienia żylaków.

Stosujemy wszystkie systemy klejenia żylaków kończyn dolnych (VariClose, VenaBlock, VenaSeal). Po kilku tygodniach (rzadziej miesiącach) zarasta światło naczynia i jego unieczynnienie.

Zabieg przeprowadzamy pod kontrolą sondy USG, ambulatoryjnie, trwa 25-50 minut w zależności od ilości żylaków i leczonych kończyn, wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. Taką metodą można w niektórych przypadkach zastąpić leczenie operacyjne.
 

Zalecenia po operacji laserowego leczenia żylaków:

Po laserowym leczeniu żylaków, na nogę pacjenta zakładany jest opatrunek uciskowy, tzw. pończocha uciskowa. Pomaga to w utrzymaniu nacisku na leczone miejsce i przyspiesza proces gojenia. Pacjentom zaleca się noszenie luźnego ubrania, aby zapewnić sobie wygodę po zabiegu.
 

Laserowa operacja żylaków


 

Jak długo utrzymuje się efekt po laserowym usuwaniu żylaków?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak trwały jest efekt po takim zabiegu. Oto co warto wiedzieć:

Ogólny rezultat zabiegu laserowego usuwania żylaków, czyli zamknięcie leczonego naczynia żylnego, jest trwały. To oznacza, że zamknięte w ten sposób naczynie nie będzie już stanowiło problemu.

Jednak warto podkreślić, że nie oznacza to całkowitego wyleczenia z żylaków. Jeśli w ciele pacjenta są inne naczynia żylne, które uległy patologicznym poszerzeniom, istnieje ryzyko, że w przyszłości zaburzenia mogą się pogłębiać, prowadząc do nawrotów schorzenia.

Dlatego aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ponownego rozwoju żylaków, ważne jest leczenie wszystkich naczyń objętych schorzeniem. W związku z tym pacjentom czasem zalecane są dodatkowe zabiegi.

Pamiętaj, że każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli zastanawiasz się nad laserowym usuwaniem żylaków, skonsultuj się z ekspertem, który oceni Twoją sytuację i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
 

Jak uniknąć powikłań po zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Chociaż komplikacje po zabiegu laserowego usuwania żylaków występują rzadko, warto znać pewne zasady, które pomogą zminimalizować ryzyko ich pojawienia się.

  • Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych: Ważne jest ścisłe stosowanie się do wskazówek lekarza po zabiegu. Częste przechadzanie się oraz unoszenie kończyn dolnych mogą znacząco obniżyć ryzyko rozwoju zakrzepicy.
  • Bądź czujny na objawy powikłań: W razie dostrzeżenia niepokojących objawów, takich jak silny ból kończyny dolnej, jej zaczerwienienie, czy pojawienie się wysokiej gorączki, pacjenci powinni jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Szybkie rozpoznanie i interwencja medyczna mogą zapobiec dalszemu rozwojowi komplikacji.

Pamiętajmy, że kluczem do uniknięcia powikłań po zabiegu jest współpraca pacjenta z lekarzem oraz przestrzeganie wszelkich zaleceń. W ten sposób ryzyko powikłań po zabiegu laserowego usuwania żylaków będzie minimalne.
 

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania żylaków

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna metoda, która pozwala na skuteczną walkę z nieestetycznymi naczyniami żylnymi. Chociaż jest dostępna dla większości osób w dobrym stanie zdrowia, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczać możliwość przeprowadzenia tego zabiegu. Oto one:

  • Problemy z naczyniami żylnymi: Jeżeli naczynia żylne pacjenta są zbyt kręte, zabieg może być niemożliwy do przeprowadzenia. Wynika to z faktu, że w takich warunkach światłowód z laserem może nie być w stanie przedostać się przez światło naczynia.
  • Ciąża i karmienie piersią: Ze względów bezpieczeństwa, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie są kwalifikowane do tego zabiegu.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi: Osoby, które mają problemy z krzepnięciem krwi (czy to przez stosowanie leków o działaniu przeciwkrzepliwym, czy też z powodu schorzeń hematologicznych) nie powinny przystępować do tego zabiegu.
  • Stan zdrowia uniemożliwiający szybką mobilizację po zabiegu: Pacjenci, którzy z powodu swojego stanu zdrowia nie mogliby w krótkim czasie po zabiegu podjąć się aktywności ruchowej (np. osoby z niestabilną niewydolnością serca) nie są kwalifikowani do laserowego usuwania żylaków.

Przed przystąpieniem do zabiegu, w przypadku następujących schorzeń konieczna jest konsultacja z lekarzem. Te choroby nie zawsze wykluczają jednak możliwość przeprowadzenia procedury:

  • niewydolność serca oraz wady zastawkowe,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • wcześniejsze lub aktualnie aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe,
  • zaawansowana niewydolność tętnic obwodowych.
     
Zabieg usuwania żylaków


 

Podsumowanie

Podsumowując, laserowe leczenie żylaków jest jedną z najbardziej zaawansowanych i skutecznych metod w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Dzięki niewielkiemu ryzyku powikłań, krótkiemu czasowi trwania procedury i braku potrzeby hospitalizacji, jest to metoda coraz częściej wybierana przez naszych pacjentów.

Niewątpliwie, innowacyjny zabieg laserowego usuwania żylaków zmienia oblicze medycyny naczyniowej oraz przyczynia się do poprawy komfortu życia pacjentów zmagających się z problemem żylaków. Odnosi się to szczególnie do osób cierpiących na zaawansowaną niewydolność tętnic obwodowych, dla których tradycyjne metody leczenia mogą okazać się niewystarczające.

Wszystkie te metody są zgodne ze standardami amerykańskiego stowarzyszenia chirurgii naczyniowej, które promuje innowacyjne i skuteczne metody w leczeniu niewydolności naczyń.

Leczenie żylaków Katowice - co warto wiedzieć:

Na koniec, warto przypomnieć, że każda interwencja chirurgiczna wiąże się z pewnym ryzykiem – stąd tak istotne jest prawidłowe przygotowanie do zabiegu, a także ścisłe przestrzeganie zaleceń polecanych przez lekarza po wykonaniu zabiegu.

Jedno jest pewne – usuwanie żylaków laserem to skuteczne i mało inwazyjne rozwiązanie dla osób zmagających się z problemem żylaków. Metoda ta nie tylko skutecznie likwiduje dolegliwości bólowe, ale także przyczynia się do znacznej poprawy wyglądu skóry, eliminując nieestetyczne żylaki.