Przejdź do treści
Usuwanie znamion

Usuwanie znamion

Wbrew powszechnemu myśleniu zmiany skórne jak znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki nie są jedynie znakiem rozpoznawczym. Mimo że większość z nich ma charakter łagodny, to może zdarzyć się, że znamię należy usunąć.

Istnieje niewiele przeciwwskazań, by przeprowadzić zabiegi medycyny estetycznej związane z usuwaniem zmian skórnych. Należą do nich m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków światłouczulających, nowotwory, cukrzyca czy bielactwo.
 

Rodzaje znamion skórnych, które mogą kwalifikować się do usunięcia

  • Zmiany naskórnikowe - zwykle łagodne, mogą jednak przyjmować ciemniejszą postać i odstawać od skóry. Należą do nich np. brodawki łojotokowe.
  • Znamiona przydatkowe - niewielkie guzki powstające na skutek gromadzenia się pod skórą łoju
  • Guzy skórne - wszelakie brodawki, torbiele, włókniaki, żółciaki, naczyniaki i kłębczaki
  • Kaszaki - niewielkie guzki wyczuwane pod skórą mające delikatnie żółty kolor
  • Tłuszczaki - powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Mogą być niebezpieczne przez szczególnie szybkie rozprzestrzenianie się po całym ciele
  • Ropień skórny - nie zawsze konieczny do usunięcia, po czasie może się samoistnie wchłonąć
  • Czerniak - zmiana o charakterze nowotworowym, najbardziej niebezpieczny typ zmiany skórnej
     

Jak wygląda badanie?

Ocena znamion wymaga szczegółowego zbadania każdej zmiany makroskopowo, palpacyjnie i przez badanie dermatoskopowe.

Dermatoskopia to badanie zmian skóry w powiększeniu, specjalną lupą. Ma to istotne znaczenie przy kwalifikowaniu do zabiegu usunięcia znamion ze wskazań medycznych oraz decyzji o dalszym leczeniu. Dzięki dermatoskopii lekarz może uznać brak niebezpiecznych cech znamion, wykryć cechy „pobudzenia” lub stwierdzić podejrzenie zmiany nowotworowej - wtedy zalecane jest wykonanie badania histopatologicznego a na podstawie jego wyniku dopiero laserowe lub chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej.
 

Jak wygląda usuwanie zmian skórnych?

Laserowe oraz chirurgiczne usuwanie zmian skórnych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zmianę usuwa się z marginesem zdrowej skóry, a wyciętą tkankę przesyła się do badania mikroskopowego.
 

Co po zabiegu?

Podczas zabiegu z reguły stosuje się szwy i opatrunek, który zostaje zdjęty po 3 dniach, a szwy do 14 dni. W okresie pooperacyjnym po usunięciu zmiany skórnej pacjenci korzystają z małych ilości leków przeciwbólowych. Proces gojenia miejsca zabiegowego trwa jednak nieco dłużej - przez kilka tygodni zaleca się unikanie naciągania skóry w miejscu zabiegowym, urazów i moczenia opatrunku.

Podczas wizyty kontrolnej po 2 tygodniach przekazujemy wynik badania histopatologicznego i omawiamy dalsze zalecenia po zabiegu.

 

UWAGA! Chirurgiczne lub laserowe usuwanie zmian skórnych wyklucza opalanie. Zarówno przed jak i po zabiegu należy się z tym wstrzymać przez ok. 6 miesięcy.